Różnice między teatrem greckim a współczesnym

teatr-grecki-wspolczesny

Sprawdź czym się różni teatr grecki od współczesnego:

Jak wiadomo teatr wywodzi się ze starożytnej Grecji. Tradycja ta przetrwała i rozwijała się przez setki lat. Dzisiejszy teatr, choć wierny początkowej idei wystawiania sztuk, bardzo różni się od swojego greckiego pierwowzoru.

Na czym polegają różnice?

Jest ich bardzo wiele. Po pierwsze w teatrze greckim występowało trzech aktorów oraz chór, którego zadaniem było komentowanie wydarzeń ze sceny. Dziś aktorów w jednym przedstawieniu może być nawet kilkunastu. W teatrze greckim występować mogli tylko mężczyźni, odgrywający również role kobiece. Wszyscy aktorzy nosili maski. W teatrze nowoczesnym mamy do czynienia zarówno z aktorami, jak i z aktorkami. W starożytnej Grecji teatr organizowano ku czci boga Dionizosa, co nie ma zastosowania w teraźniejszości.

Różnice w samym przedstawieniu

Przedstawienia nowożytne trwają z reguły około 2 godzin. Te greckie potrafiły trwać 4 dni i rozpoczynać się o świcie. Do różnic zaliczyć należy także fakt, iż dzisiejsze budynki teatralne mogą pomieścić około 200 widzów. W starożytnej Grecji jedno przedstawienie mogło być obserwowane nawet przez kilkanaście tysięcy osób. Wówczas to, widz siedział na kamiennej ławce, dziś zajmuje wygodne miejsce na widowni. Niegdyś nie było biletu na przedstawienia, mógł je oglądać każdy. Aby dziś dostać się do teatru należy kupić bilet. Teatr starożytny miał wymowę religijną i rozpoczynał się od procesji. Teatr nowożytny nie ma wymowy ani charakteru religijnego, ani nie odbywa się na cześć żadnego boga.

Podsumowując…

 1. W teatrze starożytnym grali tylko mężczyźni
 2. Nosili oni maski granych bohaterów, często kilku w jednej sztuce
 3. Dziś w teatrze grają zarówno kobiety, jak i mężczyźni
 4. Wstęp do teatru greckiego był wolny, dziś jest płatny
 5. Teatr grecki odbywał się na wolnym powietrzu, nowożytny w specjalnie do tego przystosowanym budynku
 6. W teatrze greckim występowało tylko 3 aktorów

10 Thoughts to “Różnice między teatrem greckim a współczesnym”

 1. Teatr starorzytny to dawny teatr.

 2. Alicja

  Ten co to napisał jest Bogiem uświadom to sobie że jesteś Bogiem !!!!!!!!
  Z całego serca DZIĘKUJE !!!!!!!!!! Uratowałeś ( aś ) mi tyłek !!!!

 3. Dzięki za info! Koham cię ale tak na prawdę. Umuwimy się . Jesteś miłością mego rzycia. a tak wogule pisalesi o teatrze. Uratowałeś mi renkę i oko. KOCHAM!!!

 4. Najbardziej zaskakujący jest fakt, że w starożytnym teatrze używali baniek mydlanych, aby uatrakcyjnić spektakl. Wiedzieliście o tym?;)

 5. Komentarz

  Po jakiemu wy piszecie? Po chińsku? Nauczcie się pisać bez błędów!

 6. Grażyna

  Jesteś super pomogłeś (aś) mi się nauczyć do odpytki z historii
  Dzięki

Leave a Comment