Różnice między szczepionką a surowicą

szczepionka-surowica-roznica

Czym się różni szczepionka od surowicy? Sprawdź:

W medycynie mamy do czynienia a dwoma terminami, które opisują walkę z choroba i przeciwdziałanie im. Są to terminy mające rożne znaczenia, dlatego należy zwracać uwagę, czy używamy ich poprawnie. Chodzi o „surowicę” i „szczepionkę”

Czy się od siebie różnią?

Szczepionkę podaje się osobie zdrowej po to, aby ta sama mogła uniknąć choroby. Wstrzykuje się lub podaje droga pokarmową osłabione wirusy i bakterie w celu wytworzenia przeciwciał. Surowica jest osoczem zwierzęcia, które wytworzyło przeciwciała. Polega to na zakażeniu zwierzęcia dana chorobą i pobraniu krwi, w której znajdują się przeciwciała wytworzone w jego organizmie. Surowicę podaje się osobom już zakażonym po to, aby za pomocą już gotowych przeciwciał zwalczyć chorobę czy infekcję.

Jak to działa?

Podając szczepionkę zmuszamy organizm do samodzielnego wytworzenia przeciwciał. W przypadku surowicy otrzymujemy już lekarstwo wytworzone przez inny organizm. Jednorazowe podanie szczepionki wywołuje reakcje odpornościowe. Surowicę podaje się natychmiast po zakażeniu (np. tężcem), co powoduje neutralizowanie szkodliwych toksyn w czasie szybszym, niż potrzebny by był do wytworzenia przeciwciał.

Podsumowując…

  1. Szczepionkę podaje się osobom zdrowym
  2. Surowicę podaje się osobom zakażonym
  3. Szczepionka to osłabione wirusy i bakterie
  4. Surowica jest lekarstwem wytworzonym w organizmie zwierzęcym
  5. Surowica jest podawana w chwili zakażenia
  6. Szczepionka prowokuje organizm do samoczynnej produkcji przeciwciał

Leave a Comment