Różnice między katolicyzmem a prawosławiem

katolicyzm-prawoslawie

Sprawdź czym się różni prawosławie od katolicyzmu:

Podobnie jak w przypadku omawiania różnic pomiędzy wielkimi systemami religijnymi, istnieją pewne rozbieżności wewnątrz jednej religii. W chrześcijaństwie. Zajmijmy się Katolicyzmem i Prawosławiem.

Katolicyzm

W wyniku rozłamu kościoła chrześcijańskiego w II wieku wyodrębniły się jego dwa główne nurty. Katolicyzm i prawosławie. Odłam katolicki uznaje Boga, jego syna Jezusa Chrystusa, Trójcę Świętą oraz czci Matkę Boską. Głową kościoła katolickiego jest papież, Biskup Rzymu, wybierany na drodze konklawe. Kościół Rzymskokatolicki ma największą ilość wyznawców spośród wszystkich odłamów chrześcijaństwa. Odpowiednie funkcje pełnią mężczyźni (księża) oraz kobiety (zakonnice) – wraz z całą wewnętrzną hierarchią.

Prawosławie

Podobnie jak katolicyzm, uznaje istnienie Boga, Jezusa Chrystusa, jako jego syna, Matki Boskiej oraz Trójcy Świętej. Obecne występuje głównie w Europie wschodniej i w Grecji. Ma zdecydowanie mniej wyznawców, niż katolicyzm. Zasadniczą różnicą jest fakt nieuznawania przez wyznawców prawosławia papieża, jako zwierzchnika kościoła. Charakterystycznym zjawiskiem w prawosławiu jest kult ikon, obrazów przedstawiających żywoty świętych. Funkcje kapłanów sprawują mężczyźni.

Podsumowując…

 1. Głową kościoła katolickiego jest papież.
 2. Wyznawcy prawosławia nie uznają jego zwierzchnictwa.
 3. Wyznawcy prawosławia obchodzą święta zgodnie z kalendarzem juliańskim, co powoduje iż obchodzą Boże Narodzenie 6-tego stycznia, w Święto Trzech Króli dla katolików.
 4. Głową kościoła prawosławnego jest naczelny Patriarcha.
 5. Katolicyzm ma więcej wyznawców niż prawosławie.

9 Thoughts to “Różnice między katolicyzmem a prawosławiem”

 1. JAN

  Cienki ten artykuł. Słabiutki, słabiutki.

  1. Marzena

   Potwierdzam i ukierunkowany nie na ukazanie różnic, lecz na podkreślenie kogo jest więcej, cyt. „Katolicyzm ma więcej wyznawców niż prawosławie” – faktycznie odnosi się do różnic…. żałosne

   1. rex

    bardzo pomocne żałosna babko

 2. Marcin

  Różnice polegają na:

  1. Prawosławni wierzą, że Trzecia Hipostaza Trójcy
  – Duch Święty od Ojca pochodzi, dzieląc z Nim jego
  istotę tak jak Syn jest z Ojca przedwiecznie
  zrodzony, też Ojcu współistotny.

  Kościół Łacinski naucza, że Duch pochodzi także
  od Syna (Filioque).

  Filoque było oficjalnym i formalnym powodem Schizmy. W owych
  czasach dogmaty były traktowane także i na Zachodzie z wielką
  powagą.

  2. Prawosławie składa się z kilkunastu autokefalicznych
  kościołów lokalnych zjednoczonych przez wspólną wiarę.
  Patriarchat Konstantynopola jest pierwszym w honorze nie we władzy.

  3. Przez ostatnie tysiąclecie kościół zachódni podlegał dynamicznym
  przemianom co zaowocowało szeregiem dodatkowych różnic teologicznych i praktycznych (rozwój scholsatyki, celibat itd …). Wschód stara się zachować Tradycję Świętą nienaruszoną i żywą.

 3. Piotr

  Bułgarski Kościół Prawosławny opiera się na kalendarzu gregoriańskim, więc obchodzi Wigilię i Boże Narodzenie tag samo 24, 25 i 26 grudnia jak katolicy.

 4. Damian

  Warto też dodać, że Prawosławni wierzą w Zaśnięcie Najświętszej Marii Panny a Katolicy w jej Wniebowzięcie ciałem i duszą do nieba.

 5. Romuald

  A co z sakramentami, co przedstawia sobą eucharystia , czy jest sakrament spowiedzi , odpusty , czyściec itd.

  1. Izabela

   nie ma czyśćca i odpustów, spowiedz jest. przy ołtarzu.

 6. Emillo

  Czy w protestantyźmie księża też mogą „wypetzować” ministrantów? Bo wydaje się, że księża katoliccy to tylko po to do seminariów idą aby później móc petzować bezkarnie kogo tylko chcą. Jestem katolikiem ale klamstem się brzydzę. Ksiądz przed posłaniem go wśród ludzi powinien być wykastrowanym, zgodnie z doktryną zachowania celibatu. Usunąć „grzesznika”, to i grzechu nie będzie.

Leave a Comment