Niemiecka Republika Demokratyczna
Oficjalny skrót Niemieckiej Republiki Demokratycznej to NRD (z niemieckiego Deutsche Demokratische Republik, DDR). Państwo to powstało w dniu 7 października 1949 roku na terenie byłej okupowanej przez wojska radzieckie strefie. Likwidacja NRD nastąpiła w dniu 3 października 1990 roku, kiedy to inne landy postanowiły przyłączyć się do RFN. Tak powstały zjednoczone Niemcy.
Położenie NRD
Państwo to leżało na terenie Europy Środkowej i graniczyło z takimi państwami jak: Polska Rzeczpospolita Ludowa, Czechosłowacka Republika Socjalistyczna, RFN a także z enklawą Berlin Zachodni, która znajdowała się na jej terenie. Powierzchnia NRD wynosiła 108 333 km2. NRD zamieszkiwało 17 milionów osób a jej stolicą był Berlin.
Ustrój i administracja
Chociaż w nazwie NRD istnieje takie pojęcie jak demokratyczna, to niestety ustrój w latach 1949 – 1989 miał niewiele z tą demokracją do czynienia, gdyż był to ustrój socjalistyczny. W państwie tym wprowadzono ustrój i typ polityczny na wzór Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Najwyższy organ władzy w państwie stanowiła Izba Ludowa, wybierająca Izbę Państwa przed którą, był odpowiedzialny rząd odpowiadający za władzę wykonawczą. Funkcję kierowniczą sprawowała wówczas Niemiecka Socjalistyczna Partia Jedności (SED). W roku 1952 przeprowadzono w NRD reformę administracyjną, gdzie landy zostały zamienione na okręgi (było ich 14). Stolicą NRD był dokładnie Berlin Wschodni.
Poczynania Rządu NRD
Jak wiadomo z kart historii, pełną kontrolę nad NRD sprawował ZSRR. Na wniosek radzieckich okupantów w NRD przeprowadzono kilka reform:
– reformę rolną,
– nacjonalizację przemysłu, środków transportu i banków,
– demilitaryzację,
Władza w NRD działała w sposób autorytarny a partia SED miała kontrolę nad wszystkim. Świadczył o tym między innymi bardzo dobrze funkcjonujący aparat politycznej policji STASI. Armia NRD w roku 1955 oczywiście na wniosek ZSRR została wcielona w szeregi Układu Warszawskiego. Pierwszym Sekretarzem NRD był Walter Ulbricht, którego działania nie zyskały sympatyków wśród społeczeństwa, a przykładem są tutaj manifestacje antyrządowe przeciwko wprowadzonym reformom w roku 1953. Ciemiężeni ludzie buntowali się coraz częściej, nasiliły się też ucieczki z terytorium NRD, dlatego też w nocy z 12 na 13 maja 1961 roku Niemcy Wschodnie od Niemiec Zachodnich oddzielono Murem Berlińskim. Dopiero po ustąpieniu od władzy Ulbrichta, kiedy to jego stery przejął Erich Honecker w NRD coś drgnęło ku pozytywnym stronom. Otóż zreformowano konstytucję oraz ustalono nowe warunki współpracy z RFN, a także zliberalizowano ustrój.
Droga ku wolności
Kiedy powstał Mur Berliński społeczeństwo NRD było znacznie odcięte od świata Zachodu a nielegalne przekroczenie tej granicy, było równoznaczne ze śmiercią lub długim więzieniem. Jednakże ludzie chcieli zmian i pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku otwarcie o nich mówili. Zaczęły powstawać nowe partie polityczne, rozkwitał ruch opozycyjny a społeczeństwo dążyło do zjednoczenia. I tak w dniu 9 listopada 1989 roku upada jeden z najważniejszych symboli komunizmu – Mur Berliński. 3 października 1990 roku sen o wolności dla społeczeństwa z byłej NRD spełnia się, Niemcy stają się zjednoczonym państwem o wspólnej walucie, ustroju, rządzie, gospodarce i stolicy.
Republika Federalna Niemiec
Oficjalny skrót Republiki Federalnej Niemiec to RFN (z niemieckiego: Bundesrepublik Deutschland). To nieistniejące już dzisiaj państwo powstało dnia 7 września 1949 roku na terenie strefy okupacyjnej Anglii, Francji i USA, a swoim zasięgiem obejmowało dzisiejsze Niemcy południowe i zachodnie. W wyniku różnych działań na rzecz zjednoczenia Niemiec pod koniec roku 1990, do RFN przystąpiła NRD. RFN przestała istnieć z dniem 3 października 1990 roku, jednocześnie był to dzień powstania nowych, zjednoczonych Niemiec.
Położenie RFN
Jak wspomniano powyżej, RFN swoim zasięgiem terytorialnym obejmowała dzisiejsze Niemcy południowe i zachodnie. Jej sąsiadami były takie państwa jak: NRD, Czechosłowacja, Austria, Szwajcaria, Luksemburg, Francja, Belgia, Holandia i Dania. Stolicą RFN było miasto Bonn. RFN zajmowała powierzchnię 248 717 km2, a zamieszkiwało ją 63 254 000 ludności.
Ustrój i administracja
RFN miała demokratyczny ustrój i była państwem o charakterze republiki federalnej. Państwem rządził Prezydent a rząd RFN składał z dwóch izb parlamentarnych: Bundesratu (izby wyższej) i Bundestagu (izby niższej). Na czele rządu stał Kanclerz. Pierwszym Prezydentem RFN był Theodor Heuss a Kanclerzem został Konrad Adenauer.
Poczynania rządu RFN i zjednoczenie Niemiec
Konrad Adenauer od początku piastowania stanowiska Kanclerza dążył do tego, by Niemcy nie izolowały się od innych państw i zbliżyły się do Europy Zachodniej. Pierwszym krokiem było członkostwo RFN w Radzie Europy od roku 1950, a od roku 1955 członkostwo w NATO. Należy też zaznaczyć, iż to właśnie w roku 1955 RFN przestała być okupowana przez wojska alianckie. Zresztą lata pięćdziesiąte ubiegłego wieku dla RFN były czasem zmian, gdyż np. w roku 1951 utworzona została Europejska Wspólnota Węgla i Stali, a w roku 1957 na mocy traktatów rzymskich powołana została Europejska Wspólnota Gospodarcza (EWG) oraz Euroatom. Lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku dla RFN były okresem przejściowym, pojawili się nowy Prezydent i nowy Kanclerz, a także zmieniły się partie rządzące. Nastąpił czas reform, które niestety nie podobały się władzom ONZ (mowa tutaj o wprowadzeniu przedawnienia ludobójstwa z okresu II wojny światowej) a także innych, którym przeciwne było społeczeństwo. Fale protestów i strajków rosły. W latach 1970 – 1982 poprawie uległy jedynie stosunki międzynarodowe RFN zarówno z państwami zachodu, jak i też wschodu, jednakże w kraju nasilał się kryzys gospodarczy, bezrobocie oraz fale zamachów. Ostatnim szefem rządu RFN został Kanclerz Helmut Kohl. Po wielu dążeniach zarówno ze strony RFN, jak i też NRD dnia 3 października 1990 Niemcy jednoczą się we wspólne państwo, co jednocześnie oznacza, że RFN przestaje istnieć.
Różnice między NRD a RFN na podstawie wyżej ukazanych informacji
- RFN a NRD różniły się ustrojem i typem państwa,
- Obydwa państwa miały inne położenie geograficzne,
- RFN a NRD były pod wpływami innych sił zewnętrznych, które wpływały na ich politykę,
- Państwa te różnił podział władzy,
- RFN a NRD różniły: gospodarka i polityka,
- RFN a NRD miały swoje stolice w innych miastach
Reasumując:
- RFN miała ustrój demokratyczny i była typem państwa o charakterze republiki federalnej,
- W NRD dominował ustrój socjalistyczny na wzór ZSRR, a państwo miało typ republiki socjalistycznej (dopiero od roku 1989 było ono republiką parlamentarną a ustrój był ustrojem demokratycznym),
- NRD była położona w Europie Środkowej, a RFN swoim zasięgiem obejmowała dzisiejsze Niemcy południowe i zachodnie,
- RFN znajdowała się pod wpływami sił alianckich (Anglia, Francja i USA), a NRD kierowała się wzorcami zaczerpniętymi z ZSRR oraz znajdowała się pod silnymi wpływami tego kraju,
- W NRD rządziła partia wiodąca, a na czele państwa stał Sekretarz (Przewodniczący Rady Państwa),
- W RFN funkcjonował parlament złożony z dwóch izb: Bundesrat i Bundestag, szefem rządu był Kanclerz, a głową państwa Prezydent,
- NRD prowadziła rządy autorytatywne i wzorowała się w każdej dziedzinie życia na ZSRR, nie dopuszczano do głosu społeczeństwa, przeprowadzano reformy, które były wygodne tylko dla rządu i izolowano się od Europy Zachodniej (Mur Berliński), poprawne stosunki istniały tylko między państwami socjalistycznymi,
- RFN była otwarta na Europę Zachodnią, próbowano także budować pozytywne relacje ze Wschodem, ponadto przy niezadowoleniu społeczeństwa i kryzysie gospodarczym starano się wprowadzać reformy, które usatysfakcjonują społeczeństwo,
- Stolicą RFN był Bonn, a NRD Berlin Wschodni
- Niemcy zjednoczyły się 3 października 1990 roku za obopólną zgodą RFN i NRD
Ciekawostką o RFN (Republika Federalna Niemiec) i NRD (Niemiecka Republika Demokratyczna) może być fakt, że przed zjednoczeniem Niemiec w 1990 roku istniało tzw. „Miasto bezpańskie” o nazwie Mödlareuth, które było podzielone na pół przez granicę między RFN a NRD.
Mödlareuth, zwane również „Małym Berlinem”, było jedynym miastem w Niemczech, które było podzielone na pół przez granicę między wschodnim a zachodnim blokiem. Podczas zimnej wojny było to symboliczne miejsce, które pokazywało bezpośrednio skutki podziału Niemiec.
Po zjednoczeniu Niemiec w 1990 roku granica między Mödlareuth została zlikwidowana, a dziś miasto jest popularnym miejscem turystycznym, gdzie można zobaczyć m.in. pozostałości muru berlińskiego.
yutjjh