Różnice między chowem a hodowlą

chow-hodowla

SPRAWDŹ czym się różni Chów od Hodowli:

Zarówno termin „chów” jak i termin „hodowla” odnosi się do hodowli zwierząt. Po co w takim razie to rozróżnienie? Otóż zwierzęta są hodowane w rożnym celu, stąd obecność dwóch terminów, które definiują właśnie cel, w jaki zwierzęta są trzymane.

Jakie są te cele?

Otóż zwierzęta można hodować w rożnym celu. Dla mięsa, dla mleka, dla skór, dla jaj lub dla pieniędzy. Przykładem może tu być hodowla psów rasowych, których szczenięta sprzedawane są za pokaźne kwoty, będące źródłem utrzymania ich właścicieli. Chowem może być np. chów trzody chlewnej dla mięsa. Rożnica jest zatem od razu widoczna. Chów jest taką hodowlą, której celem nie jest rozmnażanie dobytku, a jedynie czerpanie korzyści ze sprzedaży uzyskanych produktów. Hodowla natomiast ma na celu rozmnażanie gatunku, jak to ma miejsce w przypadku psów. Oczywiście chów może być hodowlą, jeżeli spełniony jest warunek rozmnażania inwentarza. Hodowla natomiast nie jest chowem, gdyż z założenia służy rozmnażaniu zwierząt. Zgodnie z inną definicją rozpatrywanych terminów, hodowla jest planową opieką nad wzrostem i rozwojem zwierząt lub roślin, chów jest  karmieniem i pielęgnowaniem zwierząt hodowlanych. Wynika z tego  że termin „hodowla” ma szersze znaczenie w kontekście całej działalności. Może dotyczyć zarówno zwierząt jak i roślin.

 Podsumowując…

  1. Hodowla dotyczy zwierząt i roślin, chów tylko zwierząt
  2. Hodowla ma na celu rozmnażanie gatunku
  3. Chów służy tylko czerpaniu korzyści i z produktów jakie dostarczają zwierzęta, bez ich rozmnażania.

One Thought to “Różnice między chowem a hodowlą”

  1. Cóż, osobiście uważam, że warto łączyć te rodzaje w jedno, nie skupiać się jedynie na samym chowie, albo na samej hodowli.

Leave a Comment