Różnice między aligatorem a krokodylem

aligator-krokodyl-roznice

Sprawdź czym się różni krokodyl od aligatora:

Tak, w ujęciu zoologicznym te jedne z najstarszych gatunków zamieszkujących nasza planetę są przedstawicielami tego samego rzędu gadów – krokodyli. Do rzędu tego zaliczamy krokodyle właśnie, aligatory, kajmany i gawiale. Generalnie różnice między nimi nie są wielkie, nie znaczy to jednak że ich nie ma. Postarajmy się wskazać te między dwoma najpopularniejszymi gatunkami: Krokodylem i aligatorem.

Czym się różnią?

Krokodyle występują na każdym kontynencie poza Europa i Antarktydą. Aligatory nie występują w Ameryce południowej ani w Afryce, w przeciwieństwie do krokodyli. Krokodyle są większe od aligatorów, a kiedy maja zamknięty pysk, widać mu żeby. Aligatory nie wykazują tej cechy. Maja za to więcej zębów niż krokodyle. Pysk aligatora jest szerszy oraz krótszy od pyska swojego kuzyna. Widoczne są również różnice w umaszczeniu obu zwierząt. Krokodyle są zielone i szaroniebieskie. Wśród aligatorów zakres barw jest większy. Bywają szarozielone, wpadają w odcienie żółtego, zdarzają się nawet gatunki białe. Różnice widoczne są też w kształcie, rozmiarze i ułożeniu charakterystycznych zrogowaciałych łusek na grzbietach obydwu gatunków. Krokodyle uważane są za gatunek bardziej niebezpieczny, choć aligatory nie należą wcale do zwierząt przyjaznych człowiekowi. Zdarzają się hodowle (legalne lub nie) aligatorów. Krokodyli się nie hoduje w warunkach sztucznych.

Podsumowując…

 1. Krokodyle są większe
 2. Aligatory występują na mniejszej ilości kontynentów
 3. Aligator ma szerszy pysk, co za tym idzie, nie widać ich zębów gdy pysk jest zamknięty
 4. Aligatory maja barwniejsze umaszczenie
 5. Krokodyl ma mniej zębów od aligatora
 6. Różnią się wyglądem oraz układem łusek na grzbiecie

8 Thoughts to “Różnice między aligatorem a krokodylem”

 1. Anna

  Dziękuje bardzo! Przyśniła mi się dzisiaj ta gadzina i nie byłam na 100% pewna czy to aligator. Upewnilam się dzięki Państwu, ze tak. Ciekawa stronka, zacznę tu zaglądać częściej!:-)

 2. Wazonxd

  Dzięki. Jestem najarany pomogliscie mi rozkminic hahahha!!!

 3. Dzięki zjarałem się i tak samo miałem rozkmine czy to aligator czy krokodyl 😀 dzięki

 4. Carol

  Krokodyle również są hodowane i to nawet te największe. Artukuł nie jest do końca sprecyzowany. Pozdrawiam.

 5. Disstream

  Dzięki renekton to krokodyl teraz już wiem pozdrawiam JD .

 6. Andrzej

  Dzięki bo też mi się śniło i nie wiedziałem na 100%, a teraz mogę opowiadać że to krokodyl ale ze mnie Kozak bo krokodyle są bardziej niebezpieczne. Pozdrawiam.

 7. Andrzejuniedenerwujsie

  A czy krokodyle moga gume turbo zuc? Bo aligatory moga

Leave a Comment