Różnice między tkaniną a dzianiną

tkanina-dzianina

Sprawdź czym się różni tkanina od dzianiny:

Tkanina i dzianina są materiałami włókienniczymi szeroko wykorzystywanymi w przemyśle. Nie tylko odzieżowym, nazwijmy go najogólniej właśnie przemysłem włókienniczym. Jeżeli zastanawiasz się jakie są różnice pomiędzy tkaniną a dzianiną, oto one.

Rożnica jest prost i zasadnicza. Różnią się od siebie sposobem splatania nitek. Tkanina jest utworzona z 2 nitek. Osnowy i wątku, które przeplatane są między sobą pionowo i poziomo. Dzianina wytwarzana jest z przędzy tworzącej oczka. Dzianina w odróżnieniu od  tkaniny wytwarzana jest  z jednej nitki na szydełkarkach lub na osnowarkach. Dzianiny mogą być gładkie, ażurowe, fakturowane i wzorzyste. Tkaniny są raczej jednolite. Dzielimy je na lniane, jedwabne, bawełniane, wełniane i wełnopodobne oraz jutowe. Co za tym idzie ich zastosowanie jest szersze.

Zastosowanie

Obydwa produkty rożni tez zastosowanie. Tkanin używa się do wyrobu pościeli, odzieży, bielizny, obrusów, płaszczy, sukienek, mundurów, kostiumów. Z dzianiny wytwarza się swetry, rajstopy, pończochy, skarpety, rękawiczki, szaliki, czapki. Dzianina charakteryzuje się również tym, ze ubiór z niej wytworzony jest rozciągliwy, miękki, przewiewny, charakteryzuje się duża elastycznością.

Podsumowując…

  1. Różnią się zastosowaniem. Tkanina służy do wyrobu większej ilości produktów. Dzianina to głównie produkty przypominające w swej strukturze wełnę
  2. Różnią się procesem wytwarzania. Tkanina powstaje z dwóch nici przeplatających się, dzianina jest jedną nicią tworząca charakterystyczne oczka

Leave a Comment