Różnice między Canonem a Nikonem

Sprawdź różnice między Canonem a Nikonem >>

Każdemu, kto choćby w najmniejszym stopniu interesuje się fotografią marki aparatów Canon i Nikon nie są obce. W zasadzie są to dwie najpopularniejsze marki. Warto zapoznać się z różnicami występującymi pomiędzy nimi.

Canon

Canon Inc. to japońska firma produkująca aparaty fotograficzne, kamery, kserokopiarki oraz drukarki. Centrala firmy mieści się w Ōta, w Tokio.
Historia
Firma powstała w roku 1933 jako Laboratorium Optyki Precyzyjnej.
W 1934 roku wyprodukowano pierwszy aparat fotograficzny o nazwie Kwanon. Nazwa pochodzi od imienia buddyjskiej bogini miłosierdzia. Znana nazwy firmy na Canon nastąpiła rok później.
W 1957 roku powstała europejska sieć sprzedaży o nazwie Canon Europe. Od tej chwili nastąpił znaczny rozwój firmy i zaczęła produkować inny asortyment, niż tylko aparaty fotograficzne, na przykład kalkulator model Canola 130 lub kserokopiarkę model NP-1100.
Mimo naprawdę bardzo dużego asortymentu, w który wchodzą również drukarki oraz kamery, firma Canon jest nadal najbardziej kojarzona z aparatami fotograficznymi. Najsławniejszymi modelami były: Canon F-1, Canon A-1 i Canon T90.
Obecnie Canon produkuje kompaktowe aparaty cyfrowe, lustrzanki cyfrowe, aparaty bezlusterkowe oraz lampy błyskowe.

Nikon

Nikon to japoński producent sprzętu fotograficznego i optycznego. Obecne zakłady produkcyjne mieszczą się w Tokio w Japonii, w Tajlandii i na Tajwanie.
Historia
Firma Nikon (pierwotna nazwa to Nippon) powstała w 1917 roku w Tokio. Została założona przez trzech największych producentów optycznych.
Najpierw firma zajmowała się produkowaniem szkieł optycznych, obiektywów oraz soczewek.
W 1932 roku zaprojektowano i stworzono pierwsze prototypy obiektywu małoobrazkowego. Nie jest tajemnicą, że Nikon w czasie II wojny światowej produkował dla wojska lornetki, kamery do zdjęć szpiegowskich i peryskopy.
W 1946 roku, w celu pomocy Japonii po wojnie, Nikon zaczął produkować precyzyjne instrumenty pomiarowe: niwelator oraz teodolit.
Współcześnie używana nazwa firmy, czyli Nikon, została wprowadzona w 1974 r.
Produkcję sprzętu fotograficznego datuje się na 15 maja 1946 rok. Wtedy też rozpoczęto prace nas aparatami małoobrazkowymi.
Pierwszy aparat fotograficzny firmy Nikon I trafił na rynek 7 marca 1948 roku. Natomiast kolejny model o nazwie M był produkowany już od sierpnia 1949 roku.
Rok 1950 był bardzo dobry dla tej formy, bo wypuściła kilka modeli aparatów fotograficznych. Między innymi: S, S2, SP oraz S3M. Pierwszym profesjonalnym aparatem był SP wyprodukowany w 1957 roku.
W połowie lat 50. XX wieku, marka postanowiła skoncentrować się nadprodukowaniem lustrzanek jednoobiektywowych o symbolu F. Pod koniec lat 80. marka postanowiła powoli przestawić się na produkcję cyfrówek.
Obecnie Nikon produkuje lustrzanki cyfrowe oraz kompaktowe aparaty klasy premium.

Podsumowując…

• Zarówno aparaty Nikona, jak i Canona mają bardzo wysoką jakość wykonania, choć w Nikonie odklejają się gumowe elementy.
• Obie firmy mają bardzo dobre matryce.
• Obie firmy mają bardzo wysoką jakość optyki.
• Zarówno w przypadku firmy Canon, jak i Nikon nie ma żadnych problemów z zakupem części do nich. Są ogólnodostępne.
• W Polsce są serwisy Canona i Nikona, więc nie ma problemu z ich naprawą.
• Firma Nikon powstała wcześniej.
• Obecnie Nikon produkuje lustrzanki cyfrowe oraz kompaktowe aparaty klasy premium.
• Obecnie Canon produkuje kompaktowe aparaty cyfrowe, lustrzanki cyfrowe, aparaty bezlusterkowe oraz lampy błyskowe.

Leave a Comment