Różnice między lustrzanką a kompaktem

aparat-kompakt-lustrzanka

Sprawdź czym się różni Lustrzanka od Kompaktu:

Lustrzanki to aparaty, które są bardziej skomplikowane niż kompakty, lecz jakość zdjęć jest lepsza. W kompaktach zasada działania jest taka sama jak w przypadku aparatów cyfrowych, których są zminiaturyzowaną wersją. Zatem, aby zrobić zdjęcie nie patrzymy w wizjer, a w wyświetlacz.

Czym się różnią?

Logicznym jest zatem, ze w przypadku lustrzanek i aparatów kompaktowych różnice są te same jak w przypadku lustrzanek i aparatów cyfrowych. Zatem, lustrzanka wykorzystuje system migawek, których brak w kompakcie. Ponadto zazwyczaj niemożliwa jest wymiana obiektywu w kompakcie. Dostępne są również kompakty z wysuwającym się obiektywem. Rożnicą między tymi aparatami jest zatem przeznaczenie dla amatora fotografii w zależności od jego potrzeb i umiejętności. Co za tym idzie, kompakty są dużo mniejsze i dużo lżejsze od aparatów lustrzanek. Ich rozmiary są zminimalizowane, a użycie zdecydowanie prostsze. Sprowadza się do spojrzenia na wyświetlacz i naciśnięcie przycisku spustu w pożądanym momencie. Znakomicie sprawdzają się na wycieczkach czy po prostu jako aparat „domowy” którego celem jest upamiętnianie jakichś wydarzeń czy miejsc, a nie robienie zdjęć artystycznych.

 Podsumowując…

  1. Kompakt to typ cyfrówki
  2. Kompakt jest dużo mniejszy, lżejszy i wygodniejszy w użyciu
  3. Lustrzanka przeznaczona jest do robienia zdjęć bardziej zaawansowanych
  4. Kompaktu może z powodzeniem używać każdy amator fotografii

One Thought to “Różnice między lustrzanką a kompaktem”

  1. Kacper

    „lustrzanka wykorzystuje system migawek, których brak w kompakcie” – bzdura. Aparaty kompaktowe również mają migawki, ale działają na innej zasadzie. Aparaty kompaktowe bardzo często mają zintegrowany obiektyw, posiadają za to wizjer, przez który obserwuje się fotografowany obiekt. To tak, jakby porównać lustrzankę i aparat dalmierzowy.

Leave a Comment