Różnice między lustrzanką a cyfrówką

aparat-cyfrowy-lustrzanka

Sprawdź czym się różni Lustrzanka od Cyfrówki:

Dla kogoś, kto staje przed wyborem kupna aparatu, ważnym jest aby w pełni uświadamiał sobie cechy, a co za tym idzie zalety i wady produktów, których zakup rozpatruje.

Porównanie

Aparaty zwane lustrzankami cyfrowymi wyposażone są w migawki, których nie posiadają zwykłe aparaty cyfrowe. Właśnie dlatego w aparatach cyfrowych część ich matrycy pracuje elektronicznie, co powoduje, że zdjęcie bardzo często jest gorszej jakości. W lustrzankach cyfrowych nie można zrobić zdjęcia patrząc na wyświetlacz. Trzeba używać wizjera będącego systemem luster. Wynika stąd pewna różnica. W aparatach cyfrowych z wyświetlaczem na zdjęciu pojawi się dokładnie to, co na wyświetlaczu. W przypadku lustrzanek obraz ten może być delikatnie inny od tego co widzimy w wizjerze, więc należy zwracać większa uwagę na szczegóły zdjęcia, na których nam zależy.

Kontrola zdjęcia

W lustrzankach można w pełni kontrolować prace przesłon oraz migawek. W pełni zautomatyzowanej cyfrówce nie jest to możliwe. W cyfrówkach zazwyczaj jest jeden obiektyw, którego nie można wymienić. Przewagą lustrzanki jest w tym momencie wybór i zmiana obiektywu, który lepiej się sprawdzi w konkretnych warunkach. Dodatkowo lustrzanki nie zapisują zdjęcia w formie skompresowanej, a cyfrówki, wykorzystując karty pamięci, zapisują zdjęcia skompresowane (np. jpg).

Podsumowując…

 1. Lustrzanka posiada migawki
 2. W lustrzane kontroluje się pracę migawek i przesłon
 3. W cyfrówce zazwyczaj nie ma możliwości wymiany obiektywu
 4. Cyfrówki kompresują zdjęcia
 5. W lustrzance patrzy się w wizjer, a w cyfrówce na wyświetlacz

2 Thoughts to “Różnice między lustrzanką a cyfrówką”

 1. Leon

  cyt. „W lustrzankach cyfrowych nie można zrobić zdjęcia patrząc na wyświetlacz.” -> bzdura.
  cyt. „Cyfrówki kompresują zdjęcia” -> kolejna bzdura.

 2. maria dec

  Witam mam aparat polaroid ale się popsuł jak go naprawić…

Leave a Comment