Różnice między telewizorem LCD a LED

telewizor-lcd-led

Przy wyborze nowego telewizora przeciętny klient może dziś mieć spory ból głowy. Spowodowany on jest ilością dostępnych technologii na rynku. W tym tekście postaramy się wykazać różnice między dwoma telewizorami wykorzystującymi inne zasady działania. LCD i LED.

Telewizory LCD

Technologia ta stanowiła prawdziwy przełom na rynku. Telewizory kineskopowe zostały zastąpione nagle przez  cienkie, stosunkowo lekkie i płaskie urządzenia, które można powiesić na ścianie.  Ekran w telewizorach LCD jest ciekłokrystaliczny, zbudowany z dwóch warstw kryształów, które to znajdują się między dwoma profilowanymi powierzchniami.  Powoduje to układanie promieni świetlnych, jak również ich całkowita blokadę, w zależności od trybu pracy. Ekran składa się z pikseli, a każdy piksel z subpikseli, które mieszając się, tworzą rzeczywisty i pożądany kolor wyświetlanego obrazu.

Telewizory LED

W telewizorach LED, w przeciwieństwie do LCD, do podświetlania ekranu używa się diod LED. Robi się to dwoma metodami.  Metodą krawędziową (edge light) i metodą bezpośrednią (backlit, backlight). Równocześnie podświetla się obraz światłem białym oraz kolorowym za pomocą reflektorów, równomiernie oświetlając pożądaną powierzchnię ekranu.

Podsumowując…

Tak więc zasadniczymi różnicami pomiędzy wszystkimi opisanymi telewizorami jest sposób podświetlania obrazu. Technologia Led wydaje się być najtańszą oraz najlepszą z nich, choć zdania są oczywiście podzielone. Dodatkowo zaletą telewizorów typu LED jest ich energooszczędność, szacowana na poziomie 50% względem innych, dostępnych na rynku technologii.

  1. LCD ma ekran ciekłokrystaliczny, dwuwarstwowy.
  2. W technologii LCD mamy do czynienia z pikselami i subpikselami
  3. W technologii LED do podświetlania wykorzystuje się diody
  4. Technologia LED jest najbardziej energooszczędną

Leave a Comment