Zarówno adwokat jak i radca prawny są absolwentami tego samego kierunku studiów. Prawa. Ich drogi rozchodzą się w momencie wybory aplikacji. Decyzja taka ma wpływ na ich przyszłą karierę oraz dokładną specyfikę przyszłej pracy. Nie dla wszystkich różnice między nimi są oczywiste. Warto jednak je znać, bo nie z każdą sprawą udamy się do radcy prawnego czy adwokata.
Różnice między zawodami
Charakterystykę oraz samo wykonywanie owych zawodów regulują specjalne ustawy. Jest to odpowiednio ustawa o adwokaturze i ustawa o radcach prawnych. To na ich podstawie prawnicy mają prawo do wykonywania tych zawodów. Podstawową różnicą między nimi jest fakt, że radca prawny nie może występować w sądzie jako obrońca w sprawach karnych i karnoskarbowych. Adwokat na mocy ustawy dysponuje takimi uprawnieniami. Zarówno adwokat jak i radca prawny mają za zadanie udzielać porad prawnych, jednak zakres kompetencji adwokata jest większy, ze względu na reprezentowanie strony w sądzie właśnie. Łączy je, poza doradztwem, sporządzanie opinii prawnych czy opracowywanie projektów aktów prawnych. Dodatkowo wykonywanie zawodu adwokata wiąże się z prowadzeniem działalności gospodarczej. Radca prawny może być zatrudniony przez firmę lub instytucję.
- Adwokat może być obrońcą w sądzie, radca prawny nie ma takich uprawnień
- Radca prawny nie jest zobligowany do prowadzenia działalności gospodarczej, może być pracownikiem etatowym firmy lub instytucji państwowej.
- Rożnicą jest również specjalizacja uzyskana na drodze aplikacji wybieranej po ukończeniu studiów
To nieprawda – proszę poprawić tę informację, żeby nie wprowadzić nieświadomych w błąd.