Różnice między uziemieniem i zerowaniem

uziemienie-zerowanie

Sprawdź czym się różni uziemienie od zerowania:

Zarówno „uziemienie” jak i „zerowanie” są terminami używanymi w opisywaniu instalacji elektrycznych. Warto w tym momencie zauważyć, że zerowanie jest już metodą przestarzałą. Ma to związek z unowocześnieniem instalacji elektrycznych, co z kolei wpływa na fakt, że proces zerowania nie jest już stosowany.

Na czym to polega?

Zerowanie, jak i uziemienie, są  metodami ochrony przeciwporażeniowej w instalacjach elektrycznych. Zerowanie polega na podłączeniu części przewodzących prąd, takich jak metalowa obudowa, z przewodem ochronnym lub przewodem ochronno – neutralnym. W momencie uszkodzenia instalacji samoczynnie odłącza zasilanie. Zerowanie może być stosowane w instalacjach o maksymalnym napięciu  500 V w układzie sieciowym TN. W takim układzie  neutralny punkt urządzenia zasilającego  jest bezpośrednio uziemiony, a chronione elementy przewodzące połączone są z punktem neutralnym. Uziemienie natomiast jest przewodem wykonanym z przewodnika elektrycznego i łączy ciało naelektryzowane z ziemią, aby je zobojętnić. Uziemienie wykonuje się w celu zapewnienia prawidłowej ale i, co bardzo ważne, bezpiecznej pracy wszystkich urządzeń przewodzących prąd.  W skład uziemienia wchodzą przewody ochronne i przewody ochronno – neutralne. Wyróżniamy cztery rodzaje uziemienia. Są to: uziemienie ochronne, funkcjonalne, odgromowe, pomocnicze. Przykładem uziemienia jest piorunochron lub charakterystyczny bolec we wtyczkach elektrycznych urządzeń domowych.

Podsumowując…

 1. Zerowanie łączy części przewodzące prąd z przewodem ochronnym
 2. Uziemienie, jest przewodem łączącym naelektryzowane ciało z ziemią celem jego zobojętnienia
 3. Zerowanie jest metodą wychodząca z użycia, zastępuje ja właśnie uziemianie

4 komentarze do “Różnice między uziemieniem i zerowaniem

  • 12 grudnia, 2018 o 4:02 pm
   Bezpośredni odnośnik

   kiedyś gdy pracowałem z elektrykami toczyłem długie na ten temat dysputy,nigdy nie mogłem pojąć jak w gniezdzie podwójnym faza występowała na drugim bolcu,kupiłem właśnie gniazda potrójne,nie będę się bawił w „zerowanie” bo i tak wszystkie wtyczki są płaskie,w bloku gdzie mieszkam nie ma „uziemienia” tylko „zerowanie”

   Odpowiedz
 • 18 czerwca, 2019 o 8:23 am
  Bezpośredni odnośnik

  Hey all, basically grew to be aware of your current weblog by Google, and discovered it’s actually useful. I will be cautious about the town advanced German. I’ll value cleaning soap carry on this later on. Many people may be reaped the benefit away from your producing. Many thanks!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *