Różnice między kalendarzem Juliańskim a Gregoriańskim

kalendarz-julianski-gregorianski

Sprawdź czym się różni kalendarz Juliański od Gregoriańskiego:

Kalendarzem, którym się aktualnie posługujemy, jest kalendarz gregoriański. Kalendarz juliański, obowiązujący od 45 r. p.n.e. wyszedł z użycia w roku 1582 za sprawą papieża Grzegorza XIII (stąd nazwa)

Ale dlaczego?

Powodem była liczba dni w kalendarzu juliańskim. Kalendarz miał dni przestępne ustalone na inne daty i częstotliwość niż kalendarz gregoriański. Inna była też długość co niektórych miesięcy. Prowadziło to do tego, iż spóźniał się on względem rzeczywistego czasu astronomicznego o jeden dzień na 128 lat. Po reformie kalendarza z inicjatywy Grzegorza XIII to opóźnienie wynosi tylko jedną dobę na 3322 lat. Zatem różnice między tymi dwoma kalendarzami w sensie merytorycznym sprowadzają się dwóch najistotniejszych aspektów. W kalendarzu gregoriańskim dokonano korekty 10 dat, polegającej na usunięciu ich. Miało to na celu zniwelowanie powstałego opóźnienia w wyniku błędnych założeń w ustalaniu lat przestępnych. Druga równicą było skorygowanie samego systemu obliczania lat przestępnych. I tu uwaga. Według kalendarza gregoriańskiego lata podzielne przez 100 ale niepodzielne przez 400 ( np. 1700, 1800, 1900) nie są latami przestępnymi. Każde inne podzielne przez 4 zachowały swoją przestępność. ( np. 1600, 2000)

Podsumowując…

 1. Kalendarz juliański jest starszy
 2. Kalendarz gregoriański jest aktualnie obowiązującym
 3. Kalendarz juliański miał inne lata przestępne
 4. Kalendarz gregoriański jest dokładniejszy względem czasu astronomicznego

8 Thoughts to “Różnice między kalendarzem Juliańskim a Gregoriańskim”

 1. Artur

  Kalendarz julianski spoznia sie o 1 rok na 128 lat ?? Chyba 1 dzien. No i dzisiejsze bezmyslne dzieci beda powielac ta nieprawde , bo przeciez „bylo napisane w internecie” 🙂 . Kiepsko , nawet nie ma gdzie zglosic bledu.

 2. Bob

  Nikt się nie podpisał pod artykułem, myślę że jest to zerżnięte z innej strony i to jeszcze z błędami. {tylko 1 rok na 3322 lat.} Pewnie liczył to uczeń podstawówki wg. danych z 1950 roku razy różnica i tyle mu wyszło. Nie zostało wzięte pod uwagę, że każdy kolejny rok jest krótszy od poprzedniego o 0,0053 sekundy co powoduje że różnica jednego-pierwszego dnia jest wcześniej niż 3322 lata. Mnie wyszło z obliczeń 2716 lat czyli w 4298 roku. Drugi dzień różnicy w takim razie nastąpi szybciej od poprzedniego (nie po 2716 lecz w coraz krótszym czasie) po następnych 1953 latach. Jeśli wziąć dokładniejsze dane z 2000 roku to obliczenia mogą się różnić o kilkadziesiąt lat. W tych obliczeniach (dane z 1950 r.) nie zostało uwzględnione wydłużenie doby o 23 mikrosekundy na rok, co daje teraz ok. 1 sekundy przestępnej (3.2*10^-8 roku)na dwa lata, bowiem sekundy przestępne wprowadzono później-w 1972 roku. Ponadto długość doby podlega ogromnym wahaniom (np. liście w lecie rosną na drzewach pobierając wodę
  /zwiększając masę powodując wolniejszy obrót planety. Czy my mamy tak dokładne zegary atomowe byśmy mogli zmierzyć to). Sekundy przestępne zostały dodane w ilości 37 sztuk, na chybił trafił, bez żadnego algorytmu dotyczącego wprowadzania sekund przestępnych, to zmieniają one automatycznie długość roku i każdy ma długość roku w kroku 😉 . Tak jak w starożytności przed reformą kalendarza przez Juliusza cezara każdy hvj na swój strój zmienia rok. I dlatego mamy totalny bvrdel więc powyższe wyliczenia dotyczące kalendarza na najbliższe setki lat możemy spuścić w kiblu.

 3. taras

  jak będziemy , czy ktokolwiek z historyków ustalać daty sprzed 1582r to powinien ustalać na podstawie kalendarza juliańskiego a nie gregoriańskiego , to oczywiste dla tych którzy rozróżniają te dwa kalendarze . Do tego jeszcze trzeba dodać kalendarz żydowski ten znacznie starszy

  1. Marta

   No nie zupełnie. W Polsce tak jak w wielu innych krajach jeszcze na początku 20 wieku obowiązywał kalendarz Juliański z powodu zacofania Rosji (część PL była do 1914r. pod okupacją rosyjską).
   Chińczycy mieli swój kalendarz znacznie odbiegający od Juliańskiego i Gregoriańskiego.
   jeśli chodzi o daty historyczne, to z ww. powodów w obliczeniach podaje się wg. jakiego kalendarza liczona jest dana data.

 4. Czokolocia 1

  No dobra ale masło maślane ja potrzebuje krótko zwięźle i na temat a ja nic nie rozumiem proszę krótko mi wytłumaczcie

 5. marek

  czysty interes dla paperza GRZEGORZA… kaledarz ustanawial swieta i to byl wykladnik ilu ludzi i w jakich dniach odwiedzi swiatynie —

  1. Jocek

   Najpierw naucz pisać. Papieża, nie papierza.
   A poza tym jaki ma sens ten wykładnik, o którym piszesz? Skoro przesunięcie kalendarza o 10 dni i korekta ustanawiania roku przestępnego nijak ma do ilości ludzi w kościele? Liczba świąt chrześcijańskich pozostała taka sama. Reforma ta nie ustanawiała żadnych świąt. Zmieniała wyłącznie sposób określania lat przestępnych i synchronizowała dokładniej kalendarz umowny z rokiem gwiazdowym, co przedłużyło aktualność kalendarza o ponad 3000 lat.

Leave a Comment