Różnice między Chrześcijaństwem a Judaizmem

chrzescijanstwo-judaizm

W tym artykule postaramy się pokazać różnice pomiędzy Chrześcijaństwem, a Judaizmem. Zaczniemy od definicji, tak aby mieć od razu świadomość wynikających z nich różnic.

Chrześcijaństwo

„Powstało w Palestynie w pierwszym wieku naszej ery. Jest religia monoteistyczną. Jej twórca jest Jezus Chrystus, który prowadził nauki o Bogu, stwórcy świata oraz o Trójcy Świętej. Wyznawcy chrześcijaństwa uznają Jezusa Chrystusa za Syna Bożego. Urodziła go Maryja 25. Grudnia w Betlejem. Jezus zmarł na krzyżu w celu odkupienia win ludzkości względem Boga. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia, w której zawarte są wszystkie dogmaty wiary chrześcijańskiej. Najważniejszymi z nich jest 10 Przykazań oraz głoszone przez Chrystusa przykazanie miłości. Religia ta wyznawana jest w głównie w Europie, obydwu Amerykach, Australii oraz części Azji i Afryki, więc swoim zasięgiem obejmuje większość nowożytnego świata.”

Judaizm

Jest religią monoteistyczną zapoczątkowaną przez Abrahama w czasach Mojżesza. Jest narodową religią Żydów. Znacznie starsza od Chrześcijaństwa, a jej świętymi księgami są Tora, Talmud oraz Stary Testament. W przeciwieństwie do wielu innych religii (w tym chrześcijaństwa) nie ma na celu nawracanie nikogo na jedyną słuszną wiarę. Jedynym, nieomylnym i sprawiedliwym Bogiem jest Jahwe. Obiecuje on swoim wyznawcom nadejście Mesjasza (Pomazańca). Rozumieć przez to należy, iż pomimo wielu punktów wspólnych z Chrześcijaństwem, Judaizm nie uznaje Jezusa Chrystusa za Mesjasza, a tym bardziej za Syna Bożego. Jego wyznawcy zamieszkują głównie Bliski Wschód i Afrykę. Jest ich zdecydowanie mniej niż chrześcijan.

Podsumowując…

 1. Judaizm jest religią starszą. Chrześcijaństwo ma w niej swój początek.
 2. Święta Księga Chrześcijan to Biblia, w przypadku Judaizmu mamy do czynienia z kilkoma tekstami mistycznymi.
 3. Bóg w judaizmie to Jahwe
 4. Wyznawców Judaizmu jest mniej i zajmują mniejsze terytorium

4 komentarze do “Różnice między Chrześcijaństwem a Judaizmem

 • 13 czerwca, 2017 o 7:22 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Przykładowo judaizm.
  1. „świętymi księgami są Tora, Talmud oraz Stary Testament”
  Tora to pierwsze pięć ksiąg Starego Testamentu, więc po co to dublować?
  Talmud jest w skrócie jednym wielkim komentarzem Tory i nie jest świętą księgą Żydów.
  Tu już wychodzi cała niewiedza autora kiedy pisze o Starym Testamencie w odniesieniu do judaizmu – bo takowego nie mają!
  Biblia hebrajska to Tanach. Tanach ma mniejszy kanon niż Stary Testament u Katolików.
  2. „Święta Księga Chrześcijan to Biblia, w przypadku Judaizmu mamy do czynienia z kilkoma tekstami mistycznymi”
  To jest dobre! Na to sam autor pisze, że „świętymi księgami są Tora, Talmud oraz Stary Testament”. Lepsze niż kabaret.

  Odpowiedz
 • 2 lipca, 2018 o 4:29 pm
  Bezpośredni odnośnik

  Judaizm nie jest starszy niż Chrześcijaństwo. Bo w tekście jest mowa o judaizmie talmudycznym a on powstał po upadku świątyni dopiero a wraz z nim powstał Talmud. Natomiast to z judaizmu biblijnego tak samo wyrasta chrześcijaństwo jak i judaizm talmudyczny. I to są korzenie tych dwóch religii.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *