Różnice między hip-hopem a rapem

hiphop-rap

Sprawdź czym się różni rap od Hip Hopu:

Czy rap to hip-hop, a hip–hop to rap? Niejeden laik tak by to ujął. Na pozór podobną filozofię i wartości muzyczno – estetyczne dzielą jednak pewne bardzo ważne szczegóły. Postarajmy się wykazać te różnice w niniejszym artykule.

Początki rapu i hip–hopu

Styl Hip-hop miał swój początek w USA w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Początkowo był reprezentowany tylko przez czarnoskórych mieszkańców Bronxu. Później jednak rozprzestrzenił się poza granice Nowego Jorku, a z czasem poza granice USA. O ile sytuacja z rapem jest dość prosta, analiza hip-hopu jest nieco bardziej skomplikowana, choć też do wyzwań nie należy. Rap jest po prostu stylem muzycznym wykorzystującym rytmiczną muzykę i charakterystyczne wykorzystanie głosu. Generalnie chodzi o to aby mówić wraz z rytmem muzyki (flow). I tak naprawdę do tego sprowadza się interpretacja rapu. Hip–hop jest kulturą, stylem życia. Składa się z pewnych elementów muzycznych, z których jednym jest też rap. Wykorzystuje jednak w swojej stylistyce inne sposoby wyrażania (obok rapu), beatbox, jest ubiorem, filozofią. Hip–hopowcy przekonani są o przekazywaniu prawd i mądrości swoim fanom, słuchaczom. Hip – hop to też wiedza o życiu, będąca głównym składnikiem hip-hopowych tekstów. Zatem Hip–hop jest pojęciem szerszym, dla którego rap jest muzycznym elementem owej kultury.

Podsumowując…

  1. Rap to styl muzyczny, składowa hip-hopu
  2. Hip–hop to kultura, filozofia życia, na którą składa się też muzyka (w tym Rap)

One Thought to “Różnice między hip-hopem a rapem”

  1. ąłćór

    ło, z ciekawości wrzuciłem hasło 'różnica między rapem, a hiphopem’. nie spodziewałem się dobrej odpowiedzi, a tu prosze 😀

Leave a Comment