Różnice między hipotezą a tezą

teza-hipoteza-roznice

Czym się różni hipoteza od tezy? Sprawdź:

Hipoteza  to twierdzenie, które w wyniku weryfikacji wymaga udowodnienia lub falsyfikacji. Stawianie hipotez i dowodzenie ich racji, bądź błędu jest podstawą rozwoju nauki. Przykład obrazujący czym jest hipoteza znajduje się poniżej.

Teza jest zdaniem bądź twierdzeniem, które zawsze jest prawdziwe. Teza może być wynikiem hipotezy, która została udowodniona jako prawdziwa i nie wymaga przeprowadzenia dowodu.

Przykładowo…

„Czy psy należy nagradzać” – to jest hipoteza. Aby ją udowodnić bądź odrzucić, należy zastanowić się jakie mamy argumenty przemawiające za nagradzaniem, a jakie za karaniem czworonogów. W chwili, w której uznamy jedno ze stanowisk za prawdziwsze od drugiego stawiamy tezę.

„Psy należy nagradzać”. Aby potwierdzić tezę, należy przytoczyć kilka argumentów przemawiających za jej prawdziwością, uzasadniając w ten sposób prawdziwość tezy. Oto przykłady argumentów.

 • Nagradzając psa, wymuszamy na nim pożądane zachowanie
 • Nagradzając psa dajemy mu do zrozumienia, że robi dobrze
 • Pies jest szczęśliwy
 • Nagradzany pies powtarza pożądane zachowanie w przyszłości

Na bazie tych argumentów, można bardzo łatwo udowodnić tezę, że psa należy nagradzać.

Podsumowując…

 1. Hipoteza wymaga udowodnienia
 2. Teza wymaga argumentów i potwierdzenia
 3. Hipoteza może być źródłem tezy
 4. Teza jest zdaniem, które uważamy za prawdziwe, w hipotezie tej pewności nie ma

10 Thoughts to “Różnice między hipotezą a tezą”

 1. Czyli przy tezie twierdzę, że coś jest prawdą (i uzasadniam), a przy hipotezie stwierdzam, że należy sprawdzić prawdziwość (a następnie przechodzę do jej zbadania).

 2. Czesław

  Oczywiście ten tekst niczego nie wyjaśnia lecz wprowadza zamęt. Po pierwsze: hipoteza jest formułowana w postaci zdania oznajmującego (przypuszczenia). Zatem nie może być pytaniem rozpoczynającym się od partykuły pytajnej czy? Ma miejsce w naukach empirycznych i jest konfirmowana indukcyjnie. Po drugie: teza ma miejsce w naukach formalnych i jest udowadniana na drodze dedukcyjnej. Natomiast w różnego rodzaju tekstach, np. publicystycznych formułuje się tezy, czyli zdania twierdzące, podobne do hipotezy, które następnie się udowadnia za pomocą różnego rodzaju argumentów. Ale taka procedura nie ma rangi naukowej.
  Pozdrawiam
  Czesław

  1. Iza

   Czesławie, ty wprowadzasz jeszcze większy zamęt.

 3. Dagmara

  Ma rację. To niczyja wina, że nie znasz trudniejszych słów, niż przekleństwa i wyzwiska, Klaudiuszu – prostaczku.

 4. www

  dziękuję Czesław za czujność, takie czasy, że każdy chce być mądry, a sztuką jest odróżnić prawdę od papki, jeśli się nie dysponuje odpowiednim warsztatem

 5. Maciej

  Niestety, ale powyższe definicje nie są prawidłowe. Teza nie jest „twierdzeniem prawdziwym”, co to zresztą miałoby oznaczać w praktyce? Teza to twierdzenie, które ktoś stawia, a następnie próbuje udowodnić swoimi argumentami. Hipoteza zakłada przypuszczenie, zwykle oparte na prawdopodobieństwie, które – również – może zostać tezą, a następnie być udowadniane.

 6. Piotrek

  Bzdury, wszyscy wiedzą, że hipoteza to teza postawiona przez hipopotama.

 7. sas71

  „Czy psy należy nagradzać” to nie jest hipoteza – to jest pytanie/problem – hipotezą byłoby zdanie: „Psy należy nagradzać” – – cóż po takiej wpadce dalej już nie czytam 🙁

 8. naraaya

  Ale bzdura. Już samo zastosowanie na początku zdania partykuły „czy”…..(psy należy nagradzać). wymusza postawienie na końcu tego zdania ? a nie kropki . To jest pytanie badawcze nie nie hipoteza…..hipoteza jest zdaniem twierdzącym!!!!! nie pytającym…

Leave a Comment