Różnice między planem a mapą

mapa-plan-roznica

Sprawdź czym się różni mapa od planu:

Każdy w mniejszym lub w większym stopniu podróżuje. Bardzo często musimy odnaleźć się w miejscach, w których nigdy nie byliśmy. Z pomocą w takich wypadkach przychodzą mapy oraz plany.

Czym się różnią?

Każda mapa jest planem, ale nie każdy plan jest mapą. Mapa jest dużo dokładniejsza. Wyróżnić można na niej wszystkie ulice, nazwy, skrzyżowania, nawet kursujące linie komunikacji miejskiej. Na mapie zaznaczone są atrakcje turystyczne czy punkty użyteczności publicznej. Mapa jest po prostu dokładnym odwzorowaniem miejsca, którego dotyczy, zachowując przy tym bardzo dokładną skalę miejsc i obiektów.

Plan to rodzaj mapy

Plan to w zasadzie tez rodzaj mapy ale nie tak specyficzny i dokładny. Plan możemy sporządzić sami, zaznaczając na nim tylko główne ulice, w które należy skręcić lub charakterystyczne punkty orientacyjne. Plan jest bardziej wybiórczy i niekoniecznie zachowuje skalę wszystkich miejsc, które opisuje. Plan pozwala na szybką orientację w terenie bez poznawania jego szczegółów. Dodatkowo planem możemy nazwać np. plan działania w jakiejś sytuacji lub plan zajęć czy lekcji. Różnią się tez zatem te dwa terminy szerszym znaczeniem. Nie musi być ono sprowadzone tylko do zagadnień kartograficznych.

Podsumowując…

  1. Mapa jest dokładnym odwzorowaniem konkretnej przestrzeni w skali
  2. Mapa ma zaznaczone wszystkie punkty i nazwy ulic np. w mieście
  3. Plan jest uproszona wersją mapy, często sporządzaną samodzielnie
  4. Plan ma tez szersze znaczenie i nie odnosi się tylko dla planu miejsca lub drogi, może być planem dnia, czasu bądź działania

3 Thoughts to “Różnice między planem a mapą”

  1. Kurs Rozpoznawania Znaków Pieniężnych

    ja nie dowiedzialam sie nic ,a jutro pisze sprawdzian . jak odruznic plan od mapy. nie polecam………

Leave a Comment