Różnice między cymbałkami a dzwonkami

Różnice między cymbałkami a dzwonkami

Sprawdź czym się różnią cymbałki od dzwonków:

W zasadzie dzwonki i ich potoczna nazwa „cymbałki” są tym samym instrumentem muzycznym, zaliczanym do instrumentów perkusyjnych. Cymbałki są bardzo popularne wśród dzieci, jako ich pierwszy instrument. Nie mylić z cymbałami, które są instrumentem strunowym.

Czym się różnią?

Dzwonki są instrumentem większym, na których gra jest trudniejsza niż na cymbałkach. Często są elementem orkiestry symfonicznej, wykorzystywane w muzyce filmowej, jako ilustracja muzyczna akcji kreskówek, czego nie możemy powiedzieć o malutkich cymbałkach. Te z kolei wykorzystywane są w szkołach na lekcjach muzyki. Cymbałki są najczęściej jednopoziomowe z węższą gama dźwięków. Dzwonki mają tych poziomów więcej, a co za tym idzie skala dźwięków, którymi można operować grając na dzwonkach, jest również większa. Gra na dzwonkach wymaga więcej praktyki i umiejętności od osoby posługującej się tym instrumentem, gdyż wymaga skoordynowanego użycia kilku poziomów metalowych płytek, z których wydobywa się dźwięk, na skutek uderzania pałeczkami.

Pałeczki

No i oczywiście pałeczki. Niezbędne aby wydobyć dźwięk zarówno z pierwszego, jak i drugiego instrumentu. Te przeznaczone do cymbałków są mniejsze i lżejsze. Pałeczki dzwonków przybierają zdecydowanie większe rozmiary.

Podsumowując…

  • Dzwonki są większe niż cymbałki
  • Cymbałki używane są głównie przez dzieci w nauce grania
  • Dzwonki wykorzystuje się w profesjonalnej muzyce
  • Pałeczki cymbałków są mniejsze i lżejsze, tak aby mogły się nimi posługiwać dzieci
  • Cymbałki są najczęściej jednopoziomowe i mniejszy zakres dźwięków
  • Klasyczne dzwonki maja dwa poziomy i większy zakres dźwięków