Różnice między cymbałkami a dzwonkami

Różnice między cymbałkami a dzwonkami

Sprawdź czym się różnią cymbałki od dzwonków:

W zasadzie dzwonki i ich potoczna nazwa „cymbałki” są tym samym instrumentem muzycznym, zaliczanym do instrumentów perkusyjnych. Cymbałki są bardzo popularne wśród dzieci, jako ich pierwszy instrument. Nie mylić z cymbałami, które są instrumentem strunowym.

Czym się różnią?

Dzwonki są instrumentem większym, na których gra jest trudniejsza niż na cymbałkach. Często są elementem orkiestry symfonicznej, wykorzystywane w muzyce filmowej, jako ilustracja muzyczna akcji kreskówek, czego nie możemy powiedzieć o malutkich cymbałkach. Te z kolei wykorzystywane są w szkołach na lekcjach muzyki. Cymbałki są najczęściej jednopoziomowe z węższą gama dźwięków. Dzwonki mają tych poziomów więcej, a co za tym idzie skala dźwięków, którymi można operować grając na dzwonkach, jest również większa. Gra na dzwonkach wymaga więcej praktyki i umiejętności od osoby posługującej się tym instrumentem, gdyż wymaga skoordynowanego użycia kilku poziomów metalowych płytek, z których wydobywa się dźwięk, na skutek uderzania pałeczkami.

Pałeczki

No i oczywiście pałeczki. Niezbędne aby wydobyć dźwięk zarówno z pierwszego, jak i drugiego instrumentu. Te przeznaczone do cymbałków są mniejsze i lżejsze. Pałeczki dzwonków przybierają zdecydowanie większe rozmiary.

Podsumowując…

 • Dzwonki są większe niż cymbałki
 • Cymbałki używane są głównie przez dzieci w nauce grania
 • Dzwonki wykorzystuje się w profesjonalnej muzyce
 • Pałeczki cymbałków są mniejsze i lżejsze, tak aby mogły się nimi posługiwać dzieci
 • Cymbałki są najczęściej jednopoziomowe i mniejszy zakres dźwięków
 • Klasyczne dzwonki maja dwa poziomy i większy zakres dźwięków

3 Thoughts to “Różnice między cymbałkami a dzwonkami”

 1. aneta

  Ludzie nie mający wiedzy na temat instrumentów rozpowszechniają błędną wiedzę na jej temat. Cymbałki, czyli małe cymbały są instrumentem STRUNOWYM. A dzwonki, zaliczane do PERKUSYJNYCH MELODYCZNYCH dzielimy na diatoniczne (pojedyncze) i chromatyczne (na których można zagrać dźwięki z krzyżykami i bemolami).

 2. Anna

  Zgadzam się.Artykuł napisany bez podstawowej wiedzy.

 3. Krzysztof - nauczyciel muzyki

  Najgorsze jest to, że nikt nie będzie czytał komentarzy, które są bardziej merytoryczne niż cały ten – pożal się Boże –
  „artykuł”. Cymbały czy cymbałki są tylko i wyłącznie instrumentem strunowym uderzanym, podobnie jak pianino czy fortepian -ta sama zasada powstawania dźwięku(czasami pianino i fortepian jest zaliczany do instrumentów strunowych klawiszowych-zeleży wg. jakiej klasyfikacji). Dzwonki natomiast są instrumentem perkusyjnym melodycznym(o określonej wysokości dźwięku). I tyle w temacie.

Leave a Comment