Różnice między have to a must

jezyk-angielski

Sprawdź czym się różni 'have to’ od 'must’…

Aby opisać taką właśnie komiczność użyjemy czasownika „have to”. „Must to” również odnosi się do czynności, które należy wykonać, jednak w tym przypadku można po pierwsze pozostać nieco bardziej elastycznym, a po drugie nie jest to konieczność nadzorowana, bezwarunkowa, rozliczana, czyli taka która nie wynika z przymusu i konieczności a raczej z woli zrobienia czegoś, choć tez nie do końca.

„Must to” również odnosi się do czynności, które musimy wykonać, ale nikt nie każe nam ich robić. „I must go to work.” „Muszę iść do pracy”. Muszę? Tak, ponieważ praca zapewnia wynagrodzenie, ale czy ktoś mi każe? Nie, po prostu jeśli nie pójdę to ją stracę. „When children are small they have to listen to their parents” „Kiedy dzieci są małe muszą słuchać swoich rodziców”. To prawda. Małe dziecko, aby nauczyć się wszystkiego co je otacza musi słuchać rodziców, którzy na tym etapie wiedzą lepiej co jest dobre a co nie.

Różnice gramatyczne

Poza różnicami w znaczeniu są jeszcze różnice czysto gramatyczne. „To must” jest nieodmiennym czasownikiem, tzn zawsze występuje w tej samej formie. „To have to” podlega odmianom”.

I have to… we have to

you have to… you have to

he/ she/ it has to… they have to

Tak wygląda to w czasie teraźniejszym, a w przeszłym czasownik ten przybiera formę „had”. „Must” zarówno jeśli chodzi o osoby, jak i czasy nie zmienia swoich form.

 Podsumowując…

  1. Have to” oznacza przymus, konieczność. Odmienia się przez osoby.
  2. Must” to bardziej powinność

One Thought to “Różnice między have to a must”

Leave a Comment