Różnice między Chrześcijaństwem a Islamem

chrzescijanstwo-islam

Chrześcijaństwo i Islam to dwie najpotężniejsze religie na świecie. Ich wyznawców bardzo wiele dzieli, co w przeszłości doprowadziło do wypraw krzyżowych, a w teraźniejszości powoduje ciągłe napięcia, spory i konflikty.

Chrześcijaństwo

Powstało w Palestynie w pierwszym wieku naszej ery. Jest religią monoteistyczną. Jej twórcą jest Jezus Chrystus, który prowadził nauki o Bogu, stwórcy świata oraz o Trójcy Świętej. Wyznawcy chrześcijaństwa uznają Jezusa Chrystusa za Syna Bożego. Urodziła go Maryja 25. Grudnia w Betlejem. Jezus zmarł na krzyżu w celu odkupienia win ludzkości względem Boga. Świętą księgą chrześcijan jest Biblia, w której zawarte są wszystkie dogmaty wiary chrześcijańskiej. Religia ta wyznawana jest w głównie w Europie, obydwu Amerykach, Australii oraz części Azji i Afryki, więc swoim zasięgiem obejmuje większość nowożytnego świata.

Islam

Zapoczątkowany przez proroka Mahometa w VI wieku naszej ery na terenie południowej Arabii. Bogiem jest Allah, świętą księgą Koran. W przeciwieństwie do Chrześcijaństwa Allah nie ma syna, nie istnieje też odpowiednik Trójcy Świętej. Muzułmanie (wyznawcy Islamu) kwestionują właśnie boskość Jezusa Chrystusa, który nie mógł być Synem Bożym. Islam podkreśla, iż przedmiotem kultu religijnego nie może być nic oprócz Boga – Allaha. Na podstawie koranu stworzono prawo religijne – Szariat. Islam wyznawany jest głównie w Azji, części Afryki oraz w Europie.

Podsumowując…

  1. Początki Chrześcijaństwa datowane są wcześniej niż Islamu
  2. Świętą księgą Chrześcijan jest Biblia, Muzułmanów Koran
  3. Jezus był Synem Boga, Mahomet Prorokiem
  4. Religie te różni obszar występowania i ilość wyznawców