Różnice między bajką a baśnią

bajka-basn

Sprawdź czym się różni bajka od baśni:

„Na pewno? Mamo, nie mamy całej nocy, jutro muszę wstać do przedszkola, opowiedz lepiej bajkę, a baśń zostawimy sobie na sobotę”. No i jak tu nie przyznać racji młodemu człowiekowi. Pomimo faktu, iż zarówno bajka jak i baśń mają wiele cech wspólnych, nie są to terminy jednoznaczne. Opisują dwa różne gatunki literackie.

Bajka

Bajka jest krótkim utworem literackim zawierającym morał. Bajki mogą mieć formę wiersza, często są żartobliwe. Bohaterami bajek są ludzie lub zwierzęta o cechach ludzkich. Oczywiście bohaterem bajki może być też czajnik czy samochód, ale jest on wtedy postacią ożywioną, przeżywającą takie same przygody i emocje jak ludzie. Bajki są dużo krótsze od baśni. Są utworami tekstowymi, w dzisiejszych czasach wzbogacanych ilustracjami. Za klasyków bajek uważa się Hezjoda czy Ezopa, a w Polsce Ignacego Krasickiego, Jana Brzechwę czy Aleksandra Fredro. Bajki telewizyjne adresowane są do dzieci, jako kreskówki trwają od 15 do 80 minut.

Baśń

Baśń, w odróżnieniu od bajki, jest dużo bardziej zaawansowaną formą literacką. Nie jest przeznaczona tylko i wyłącznie dla dzieci. Akcja baśni umieszczona jest w świcie fantastycznym, gdzie bohaterowie przeżywają, często mrożące krew w żyłach, przygody. Często czas akcji jest nieokreślony. Przykładem baśni może być „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena. Baśń nie przybiera formy lirycznej. W baśni obecne są siły nadprzyrodzone, nieprawdopodobne wydarzenia, nierealny postacie (elfy, trolle, wróżki, smoki, czarodzieje). Baśnie wywodzą się z folkloru, wierzeń i podań dawnych cywilizacji.

Podsumowując…

 1. Bajka jest krótsza od baśni
 2. Baśń nie jest utworem lirycznym, a narracyjnym
 3. Baśń nie jest tylko dla dzieci, czasem wręcz tylko dla dorosłych

5 Thoughts to “Różnice między bajką a baśnią”

 1. pozdro ze zdalnych xDDDDDDD w 2k20

 2. zuzanna

  kilka minut przed lekcją. dzięki!;-*

  1. zuzanna

   ps.jestem z klasy 6

 3. Niezle…
  Wręcz powiedziałbym że świetna strona a nie tylko niezła
  Pozdro że zdalnej

Leave a Comment