Różnice między bynajmniej a przynajmniej

przynajmniej-bynajmniej

Chociaż w języku potocznym użycie tych słów stało się zamienne mają one zupełnie inne znaczenia. Wielu ludzi razi używanie słowa „bynajmniej” w znaczeniu „przynajmniej”. Jest to jednak trend dość rozpowszechniony. Przedostaje się do słownika osób wykształconych, niewykluczone zatem, że kiedyś zostanie on całkowicie zaakceptowany.

 O co chodzi z tymi różnicami

Zdefiniujmy na początek słowo „bynajmniej”. Partykuła ta występuje najczęściej w połączeniu z „nie”, ale też w zdaniach z zaprzeczonym czasownikiem.

1)Wygrał, bynajmniej nie dlatego, ze grał uczciwie.
2)Nie mam bynajmniej chęci iść dzisiaj do kina.

Wykrzyknik „bynajmniej” może występować samodzielnie jako odrzucenie pewnej możliwości twierdzącej. Może też wzmacniać przeczenie zawarte w poprzedzającej wypowiedzi

3)Idziemy na zakupy? – Bynajmniej. Nie mamy pieniędzy.
4)On nie był uczciwy. Bynajmniej, oszukał  cztery osoby.

Oto przykłady użycia „bynajmniej” jako „przynajmniej” w języku potocznym. Tłumaczenie znaczenia słowa „przynajmniej” jest, bynajmniej, zbędne. Każdy rozumie, kiedy się go używa

  • Lubię swoją pracę. Nie mam w niej bynajmniej kłopotów z szefem
  • Bynajmniej było miło na spotkaniu, chociaż nie poznałem żadnej nowej osoby.
  • Polska waluta jest bynajmniej stabilna, choć niezbyt wartościowa.

Proszę w powyższych zdaniach zastąpić „bynajmniej” przez „przynajmniej”. Dla mnie ma to więcej sensu i jestem orędownikiem poprawnego użycia obydwu wyrazów. Wiele osób jednak stosuje te terminy zamiennie, a ich wypowiedzi są wciąż zrozumiałe dla odbiorcy.

W skrócie…

Są to różne słowa o różnym pochodzeniu i pierwotnym znaczeniu

One Thought to “Różnice między bynajmniej a przynajmniej”

  1. Angus

    Ten 'trend’ wcale nie jest rozpowszechniony – zauważyłam, że osoby z południowo-zachodniej polski dość często mylą bynajmniej z przynajmniej, ale to wynika z braków w edukacji, a nie z mowy potocznej – często są to osoby, które choć mają wyższe wykształcenie (głównie techniczne) mało czytają. Mylenie tych dwóch słów jest poważnym błędem językowym.

Leave a Comment