Różnice między jogurtem a kefirem

kefir-jogurt

Produkty pochodzenia mlecznego

Obydwa te napoje pochodzą z mleka poddanego procesowi ukwaszenia przez bakterie fermentacji mlekowej. Ewentualnym dodatkiem takiego produktu mogą być też drożdże. Jaka jest jednak różnica między tymi dwoma produktami, które zarówno składem jak i smakiem są do siebie podobne?

Kefir

Ma pochodzenie kaukaskie, gdzie od niepamiętnych czasów  wytwarzano go z mleka krowiego lub koziego. Uległ rozpowszechnieniu na kraje Europy Środkowej i Wschodniej, z czasem także na kraje Europy Zachodniej. Otrzymuje się go z mleka o pożądanej zawartości tłuszczu dodając zakwas uzyskany z grzybków kefirowych lub czystych kultur żywych bakterii. Fermentacja trwa od jednego do trzech dni w hermetycznie zamkniętych pojemnikach w temperaturze od 12 do 14 stopni Celsjusza. Zawartość kwasu mlekowego w kefirze to około 0,85%. Zawiera witaminy B1, B6 oraz kwas foliowy. Proces trawienia kefiru jest 2-3 razy szybszy niż proces trawienia słodkiego mleka.

Jogurt

Jogurt pochodzi prawdopodobnie z Indii, pewnym jest, ze już 4 tysiące lat temu pili go Egipcjanie. Szwajcarzy, jako pierwsi zaczęli dodawać do niego owoce. Również otrzymuje się go w wyniku fermentacji mleka, ale dodatkowo zagęszcza się przez odparowanie części wody lub dodanie mleka w proszku. Fermentacja jogurtu trwa około 12 godzin w temperaturze około 40 stopni Celsjusza. Różni się zatem bardzo od procesu fermentacji kefiru. Zawartość kwasu mlekowe jest delikatnie wyższa i wynosi około 1%.

Podsumowując…

  1. Kefir pochodzi z terenu Kaukazu, jogurt z Indii
  2. Fermentacja kefiru trwa do 3 dni w temperaturze do 14 stopni Celsjusza
  3. Fermentacja jogurtu trwa 12 godzin w dużo wyższej temperaturze
  4. Różnią się zawartością kwasu mlekowego

Leave a Comment