Różnice między laptopem a notebookiem

notebook-laptop

Dzisiaj termin „laptop” i „notebook” stosuje się zamiennie i oznaczają one praktycznie to samo. Rodzaj przenośnego komputera. Jeszcze kilkanaście lat temu różnica między nimi była widoczna. W tym tekście postaramy się ją sprecyzować.

Pierwsze komputery przenośne 

Terminy te pochodzą z języka angielskiego : Laptop – lap – kolano, top – wierzch, więc coś co można postawić na kolanach. Notebook to po prostu notes, notatnik, a więc coś niewielkiego, formatem przypominające zeszyt. Pierwszy laptop ważył około 9 kilogramów i, uwaga, nie posiadał  własnego źródła zasilania. Notebooki są produktami nowszej generacji, są mniejsze, lżejsze i, oczywiście, posiadają źródło energii, czyli baterię. Dziś każdy laptop posiada baterię, więc definicja ta jest nieco przestarzała, ale na początku komputer taki pracował tylko w momencie podłączenia go do sieci. Notebooki są mniejsze, wygodniejsze i mieszczą się w torbie. Właśnie dlatego, że rynek komputerowy niemal z dnia na dzień czyni olbrzymi postęp, różnica ta staje się niemal nieuchwytna. Warto pamiętać o tym, że nie zawsze tak było i pierwszy komputer przenośny nie posiadał baterii. Pierwszym laptopem był  Compaq Portable 386 i to on właśnie ważył 9 kilogramów. Na dzisiejsze warunki to bardzo dużo, jednak wówczas był nowoczesnym osiągnięciem technicznym.

Podsumowując…

  1. Laptop jest starszym modelem komputera od notebooka
  2. Notebooki są mniejsze, wygodniejsze, łatwiej się na nich pracuje
  3. Pierwsze laptopy nie posiadały źródła zasilania, dziś każdy notebook i każdy laptop posiada baterię, co czyni je nowoczesnymi narzędziami pracy

Leave a Comment