Różnice między notebookiem a netbookiem

netbook-notebook

Sprawdź czym się różni netbook od notebooka:

Poza laptopami i notebookami, firmy komputerowe oferują klientom kolejne nowoczesne narzędzie pracy.  Rynek nie śpi, a twórcy nowoczesnego sprzętu wprowadzają na niego co raz to nowe produkty.

Różnice bardziej widoczne

O ile różnica między laptopami i notebookami się dziś zaciera, o tyle netbooki rozwijają się indywidualnie. Najprościej rzecz ujmując netbookiem nazwiemy notebooka w zminiaturyzowanej formie. Przekątna jego ekranu to najczęściej 10 cali (około 25 cm), zatem jest dużo mniejszy (przekątna ekranu laptopa to nawet 16 cali) i lżejszy. Ma to swoje wady i zalety. Redukcja wymiarów oznacza rezygnację z napędu CD/ DVD-ROM, ma mniejszą klawiaturę, więc ciężej pisać długie teksty. Posiada mniejszą liczbę interfejsów a przy dużym obciążeniu jest po prostu wolniejszy.

Różne przeznaczenia

Główną różnicą jest przeznaczenie netbooka. Jak sama nazwa wskazuje służy on przede wszystkim do poruszania się po sieci (ang. net – sieć), korzystania z komunikatorów internetowych. Nie nadają się one na przykład do oglądania filmów, gdyż ich ekran jest zbyt mały. Sprawdzają się natomiast jako odtwarzacze muzyki. Charakteryzują się dłuższym czasem pracy baterii od swoich większych pierwowzorów.

Podsumowując…

  1. Netbook jest mniejszy i lżejszy od notebooka
  2. Notebook lepiej się sprawdza do oglądania filmów ze względu na wielkość ekranu
  3. Netbook stworzony został z myślą o szybkim i łatwym surfowaniu po sieci
  4. Notebook może krócej pracować na baterii
  5. Netbook nie posiada napędu CD/ DVD- ROM i zazwyczaj ma mniejsza klawiaturę

Leave a Comment