Różnice między kartą kredytową a kartą debetową

Różnice między kartą kredytową a debetową

Sprawdź czym się różni karta debetowa od kredytowej:

Zarówno karta debetowa jak i karta kredytowa należą do kart płatniczych. Mają te same wymiary i służą w tym samym celu – dokonywania płatności bezgotówkowych.

Karta debetowa wydawana jest posiadaczowi konta w danym banku i służy do wybierania środków z bankomatów oraz dokonywania płatności w sklepach i punktach usługowych. Karta kredytowa wydawana jest po zaakceptowaniu wniosku przez bank i jest, najprościej rzecz ujmując, natychmiastowym kredytem, który klient banku może zaciągnąć w dowolnym momencie. Karty kredytowej można używać tak samo jak debetowej jednak zaciągnięte zadłużenie z miejsca podlega oprocentowaniu. Oczywiście banki, prześcigając się w walce o klienta wydłużają okres spłaty bezodsetkowej, jednak należy liczyć się z tym, że spłacając kartę kredytową oddamy więcej niż pożyczyliśmy. Korzystając z karty debetowej możemy obracać tylko środkami zgromadzonymi na koncie. Nie mamy tu do czynienia za spłatą zadłużenia, a jedynie z ubytkiem pieniędzy na własnym rachunku bankowym.

Czym się różnią?

Odróżnić je możemy po nazwach i sposobie naniesienia danych klienta na kartę. Najpopularniejszą kartą debetową jest Visa Electron. Najczęściej spotykane karty kredytowe do Visa oraz Mastercard. Zazwyczaj na kartę kredytową nasze dane są naniesione w sposób wypukły.

Podsumowując…

  • Karta debetowa nie jest oprocentowana
  • Karta kredytowa generuje odsetki w przypadku jej użycia
  • Częściej uwypukla (embosuje) się karty kredytowe
  • Karta debetowa pozwala tylko na wykorzystanie środków, które znajdują się na koncie (wyjątek: usługa overdraft)

Leave a Comment