Różnice między bulionem a rosołem


Różnice między bulionem a rosołem

Sprawdź czym się różni bulion od rosołu:

Bulion ma różne formy spożycia i zastosowania. Może być podawany na ciepło, jako „chudy” rosół, może także posłużyć za bazę pod inne zupy czy sosy. W takim przypadku jest to właśnie przyprawiony wywar mięsno – warzywny nadający potrawom konkretny smak. Trzecią forma występowania bulionu jest szeroko znana kostka rosołowa, będąca koncentratem wszystkich niezbędnych składników, rozpuszczana w wodzie w celu wzbogacenia lud nadania smaku gotowanej potrawie. Aby przygotować smaczny bulion, oprócz mięsa potrzebna jest sól, pieprz, por, cebula, seler, marchew i pietruszka. Oczywiście preferencje indywidualne wpływają zarówno na sposób gotowania jak i przyprawiania bulionu”

Czym jest rosół?

Rosół jest tradycyjnym polskim daniem, z reguły pojawiającym się na naszych stołach w niedzielę. Tradycyjnie ugotowany rosół powstaje na bazie wywaru z kurczaka, kury lub wołowiny. Najpopularniejszą odmianą jest rosół z kurczaka. Do ugotowania rosołu potrzebne są następujące składniki: mięso (do wyboru z powyższych), por, cebula, seler naciowy, bulwa selera, korzeń pietruszki, natka pietruszki lub koperek, przyprawy. Rosół podaje się niezagęszczony z makaronem, ziemniakami, lub plackiem w zależności od regionu i tradycji. Rosół można też pić bez dodatkowych składników, co według rożnych źródeł poprawia zdrowie i pomaga w przeziębieniach. Bulion jest skoncentrowanym składnikiem rosołu nadającym mu odpowiedni smak.

Podsumowując…

 • Rosół jest potrawą, bulion nie
 • Bulion gotuje się z użyciem mniejszej ilości składników
 • Rosół nie występuje w postaci „kostki rosołowej”

6 myśli na temat “Różnice między bulionem a rosołem

 • 11 maja, 2016 o 5:57 pm
  Permalink

  „Trzecią forma występowania bulionu jest szeroko znana kostka rosołowa, będąca koncentratem wszystkich niezbędnych składników, rozpuszczana w wodzie w celu wzbogacenia lud nadania smaku gotowanej potrawie. „

  Odpowiedz
 • 6 listopada, 2020 o 7:06 pm
  Permalink

  Rosół nie występuje w postaci „kostki rosołowej”, a klozet nie występuje w postaci kostki klozetowej?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *