Różnice między bulionem a rosołem

Różnice między bulionem a rosołem

Sprawdź czym się różni bulion od rosołu:

Bulion ma różne formy spożycia i zastosowania. Może być podawany na ciepło, jako „chudy” rosół, może także posłużyć za bazę pod inne zupy czy sosy. W takim przypadku jest to właśnie przyprawiony wywar mięsno – warzywny nadający potrawom konkretny smak. Trzecią forma występowania bulionu jest szeroko znana kostka rosołowa, będąca koncentratem wszystkich niezbędnych składników, rozpuszczana w wodzie w celu wzbogacenia lud nadania smaku gotowanej potrawie. Aby przygotować smaczny bulion, oprócz mięsa potrzebna jest sól, pieprz, por, cebula, seler, marchew i pietruszka. Oczywiście preferencje indywidualne wpływają zarówno na sposób gotowania jak i przyprawiania bulionu”

Czym jest rosół?

Rosół jest tradycyjnym polskim daniem, z reguły pojawiającym się na naszych stołach w niedzielę. Tradycyjnie ugotowany rosół powstaje na bazie wywaru z kurczaka, kury lub wołowiny. Najpopularniejszą odmianą jest rosół z kurczaka. Do ugotowania rosołu potrzebne są następujące składniki: mięso (do wyboru z powyższych), por, cebula, seler naciowy, bulwa selera, korzeń pietruszki, natka pietruszki lub koperek, przyprawy. Rosół podaje się niezagęszczony z makaronem, ziemniakami, lub plackiem w zależności od regionu i tradycji. Rosół można też pić bez dodatkowych składników, co według rożnych źródeł poprawia zdrowie i pomaga w przeziębieniach. Bulion jest skoncentrowanym składnikiem rosołu nadającym mu odpowiedni smak.

Podsumowując…

 • Rosół jest potrawą, bulion nie
 • Bulion gotuje się z użyciem mniejszej ilości składników
 • Rosół nie występuje w postaci „kostki rosołowej”

7 Thoughts to “Różnice między bulionem a rosołem”

 1. „Trzecią forma występowania bulionu jest szeroko znana kostka rosołowa, będąca koncentratem wszystkich niezbędnych składników, rozpuszczana w wodzie w celu wzbogacenia lud nadania smaku gotowanej potrawie. „

  1. Mi tez pomoglo! Super artykuł

 2. Aga

  Słabe! Nie podobaja mi się ilustracje

 3. Szay

  Rosół nie występuje w postaci „kostki rosołowej”, a klozet nie występuje w postaci kostki klozetowej?

 4. rool

  Rosół czy bulion nie jest Polski i nigdy nie był – dotarł do nas z Francji. Poza tym są trzy istoty tego „misz-masz” – Rosół, bulion i Wywar i różnią się sposobem ich wykonania a to znowu przekłada się na ich smak i zastosowanie. Nie cierpię ludzi którzy nawet nie znają podstawowej wiedzy a potem trolują kuchnię. Dla przykładu – pizza – chciałbym zobaczyć jakiegokolwiek Włocha który dodaje cukry do ciasta na pizzę jak to jest pełno w przepisach „Super-Kucharzach” na Polskich stronach kulinarnych. A wystarczy zdobyć podstawową wiedzę i będzie wiadomo że sama mąka w sobie ma już wystarczająco cukru.

Leave a Comment