Różnice między brutto a netto

netto-brutto

Sprawdź czym się różni brutto od netto:

Bardzo często spotykamy się z terminami „netto” oraz „brutto”. Mają one zastosowanie w dwóch podstawowych miejscach. Po pierwsze w finansach, a po drugie przy opisywaniu wagi, najczęściej towarów.

Finanse

„Netto” w odniesieniu do terminologii finansowej oznacza kwotę bez podatku (np. podatku VAT). Oznacza to bardzo często, że kwota netto nie jest całkowita kwota do zapłaty. Kwota brutto natomiast, jest właśnie całkowitą kwotą uwzględniającą dodatkowe koszty, takie jak podatki. Należy zatem zwracać szczególną uwagę na cenę towaru bądź usługi po katem całkowitej jego/ jej ceny.  Bardzo często zdarzają się rozbieżności właśnie ze względu na błędna interpretacje kwoty, o której się mówi. Rozróżnianie pomiędzy kwota netto a brutto ma bardzo duże znaczenie przy podpisywaniu umów o pracę, gdyż nie zawsze kandydat i pracodawca mówiąc o pieniądzach maja na myśli te samą kwotę. Pracodawcy operują kwotą brutto, gdyż jest to dla nich całkowity koszt zatrudnienia pracownika, pracownicy wolą termin netto, gdyż jest to ich całkowite wynagrodzenie.

Waga netto a brutto

W odniesieniu do wagi towar „netto” to waga towaru bez opakowania. Waga towaru brutto, jak łatwo się domyślić, jest wagą tego właśnie towaru wraz z jego opakowaniem. Rożnica w wadze pomiędzy netto a brutto nazywa się tarą.

Podsumowując…

  1. Kwota netto to kwota nieuwzględniająca dodatkowych kosztów
  2. Kwota brutto ta całkowita kwota wraz z podatkiem
  3. Waga netto to waga bez opakowania
  4. Waga brutto to waga z opakowaniem
  5. Rożnica w wadze to TARA. Tara = brutto – netto

Leave a Comment