Różnice między ekonomią pozytywną a normatywną

ekonomia-normatywna

Sprawdź czym się różni ekonomia pozytywna od normatywnej:

Terminy ekonomiczne niemal zawsze sprawiają trudności. Nie inaczej jest w przypadku terminów „ekonomia pozytywna” i „ekonomia normatywna”. Co to w ogóle jest i jaka jest między nimi różnica? Postarajmy się wyjaśnić tę kwestię. Na potrzeby tego tekstu wprowadźmy skróty EP i EN.

Czym się zajmują?

Ekonomia pozytywna ma za zadanie wyjaśniać zjawiska ekonomiczne, a ekonomia normatywna wartościuje fakty opisane przez ekonomię pozytywną. EP opiera się na obiektywnej wiedzy o badanej rzeczywistości i zjawiskach mających miejsce w gospodarce takimi, jakimi one są. Nie  ocenia ich, nie weryfikuje, nie stwierdza o ich słuszności bądź błędności.  Służy formułowaniu teorii, a jej celem jest formułowanie prognoz oraz edukacja co do zachodzących zjawisk gospodarczych. EP poszukuje jak najbardziej uniwersalnych narzędzi, które można zastosować aby jak najogólniej opisać całość procesów ekonomicznych zachodzących w badanym środowisku. Jej przeciwieństwem jest EN, która to właśnie dokonuje interpretacji i wartościowania opisanych faktów gospodarczych. Formułuje sądy i oceny, dlatego też zwana jest również ekonomią subiektywną, bo jak wiadomo, im większa ilość sędziów tym więcej osądów. Każdy ekonomista ma prawo do indywidualnej oceny teorii EP oraz przewidywania skutków danej działalności ekonomicznej oraz wyciągania własnych wniosków. EN proponuje rozwiązanie danej sytuacji gospodarczej, czego nie można powiedzieć o EP.

 Podsumowując…

  1. Ekonomia pozytywna opisuje gospodarkę mówiąc „jak jest”
  2. Ekonomia normatywna poddaje teorie gospodarcze ocenie i wartościowaniu, mówiąc „jak powinno być” lub „jak mogłoby być”

One Thought to “Różnice między ekonomią pozytywną a normatywną”

  1. Edekk

    Choruje ktos u was w rodzinie na raka ? Niech zrobi badanie moczu na na obecnosc glifosatu. To substancja rakotworcza ktora rolnicy pryskaja masowo wszystkie zboza, a takze owoce i warzywa. Dokarmiaja swinie pasza z glifosatem. Ten syf wykryto ostatnio w kaszach z lidla i ostatnio z biedronki. To jest tylko wierzcholek gory lodowej. Glifosat jest niemal w kazdym jedzeniu z marketu. Nie dajmy sie truc Polacy, trzeba to naglasniac. Wiecej mozecie dowiedziec sie na kanale youtube o nazwie: Marcin Bustowski

Leave a Comment