Różnice między USG w 3D a 4D

usg-3d-4d

Sprawdź czym się różni USG w 3D a 4D:

Badanie ultrasonograficzne zwane w skrócie USG ma szereg praktycznych zastosowań. Jednym z nich jest użycie tej techniki w badaniach płodu u kobiet w ciąży. Badania USG w 3D i 4D mają swoje zastosowanie właśnie przy badaniu rozwoju płodowego dziecka. Za ich pomocą można też wychwycić, zdiagnozować i leczyć pewne wady czy schorzenia jeszcze przed narodzeniem dziecka

Jaka jest między nimi różnica?

Podstawową różnicą w badaniu jest oczywiście jego cena. Badanie 4D, jako że nowocześniejsze, jest oczywiście droższe. A dlaczego nowocześniejsze? No właśnie. Kobiety korzystające zarówno z USG 3D jak i 4D są z nich bardzo zadowolone. Natomiast w badaniu wykorzystującym technikę 4D obraz jest dokładniejszy, widać więcej szczegółów płodu, wyraźnie zarysowaną twarz, czy też można z większym prawdopodobieństwem określić przyszłą płeć dziecka. Obraz 3D jest trójpłaszczyznowy, a 4D pozwala śledzić ruchy płodu, mimikę, reakcje, ruchy kończyn a nawet uśmiech dziecka.

Dodatkowe pamiątki dla rodziców

Zarówno obraz 3D jak i 4D można zapisać na nośniku danych (np., płyta). Łatwo sobie wyobrazić, iż możliwości, które daje technika 3D są mniejsze niż 4D więc pamiątka z filmem dziecka zakrywającego sobie buzię podczas ziewania na etapie rozwoju płodowego jest dla przyszłych rodziców bezcenna.

Podsumowując…

  1. USG 3D jest badaniem dającym obraz trójpłaszczyznowy
  2. USG 4D pozwala na obejrzenie płodu w ruchu
  3. USG 3D jest starszą techniką, a zatem tańszą niż badanie USG 4D
  4. Zapis video z badania USG 4D ukazuje więcej szczegółów badanego płodu

Leave a Comment