Różnice między brylantem a diamentem

diament a brylant

Sprawdź czym się różni diament od brylantu:

Dla wielu ludzi nie ma różnicy w tych dwóch terminach. Inni z kolei myślą, że brylant i diament to dwa oddzielne kamienie szlachetne. Ten tekst powstał właśnie po to, aby raz na zawsze rozwiać wątpliwości zarówno tych pierwszych jak i drugich.

Skąd się biorą?

Kamienie szlachetne są dobrami naturalnymi wydobywanymi przez ludzi. Takim wydobywanym kamieniem jest właśnie diament. Minerał ten, będący jedną z pięciu odmian węgla, jest najdroższą substancją występującą w przyrodzie. Brylant jest oszlifowanym diamentem, produktem końcowym obróbki diamentu. Brylant znajduje swoje zastosowanie w biżuterii, jest kamieniem o największej wartości finansowej na rynku.

Czym się różnią?

Podstawowe różnice wyglądają zatem następująco. W nazewnictwie jubilerskim brylant to po prostu diament o okrągłej formie wzbogacony o szlif jubilerski. Brylant przybiera wygląd stożka, o równych ścianach i płaskiej powierzchni górnej. Brylant nie jest wydobywany żadną metodą. Do produkcji brylantów służą właśnie diamenty występujące w naturalnej, nieregularnej formie w wielu zakątkach świata. Diament przybiera formy przypominające ośmiościan i sześcian, choć te drugie spotykane są zdecydowanie rzadziej. Znaczna część wydobywanych form ma zaokrąglone kształty. Diamenty dzieli się na kilka podstawowych typów, za kryterium przyjmując właśnie cechy zewnętrzne. Są to lonsdaleit, ballas, bort i karbonado, który nazywany jest również czarnym diamentem. Brylanty odróżnia od siebie już tylko wielkość po oszlifowaniu i ilość karatów.

Podsumowując…

  • Brylant to oszlifowany diament
  • Diamenty się wydobywa, brylanty „produkuje”
  • Brylanty maja równe formy, diamenty są nieregularne w formie

6 komentarzy do “Różnice między brylantem a diamentem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *