Różnica między królikiem a zającem

różnica-krolik-zajac

Sprawdź czym się różni Królik od Zająca:

Króliki i zające należą do tej samej rodziny – zajęczaków. Pozornie obydwa gatunki wykazują wiele cech wspólnych oraz podobieństwo zewnętrzne, co często prowadzi do błędnego rozpoznania gatunku przez laika. Różnic jest jednak wiele. Najważniejsze z nich to wygląd, umaszczenie, tryb i miejsce  życia oraz rozmnażanie. Pomimo wielu podobieństw, oraz przynależenie królików i zajęcy do tej samej rodziny, ich krzyżowanie jest niemożliwe.

Wygląd zewnętrzny 

Zające są większe od swoich kuzynów z długością ciała do 75 cm, króliki osiągają rozmiary do 50 cm. Chodzi tu oczywiście o króliki dziko żyjące, gdyż w wyniku udomowienia i hodowli tego gatunku, powstały nowe odmiany i rasy. Sztuka ta nie powiodła się z zającem, którego nigdy nie udało się oswoić. Zając charakteryzuje się smukłą budowa ciała, długimi uszami (słuchami) i wagą do 6 kg. Królik natomiast jest bardziej krępy, ma krótkie uszy i wagą nie przekracza 2,5 kg.

W umaszczeniu są podobne, choć barwa dziko żyjących zajęcy jest bardziej różnorodna od umaszczenia wolno żyjących królików. Króliki hodowlane natomiast, występują w dużo bardziej zróżnicowanym umaszczeniu z całą paletą barw. Zające są zwierzętami prowadzącymi samotniczy tryb życia. Tylko w okresie godów można spotkać je w towarzystwie innych przedstawicieli swojego gatunku. Króliki natomiast żyją w stadach, łącząc się wewnątrz nich w pary.

Tryb życia 

Różnice widoczne są również w sposobie budowania legowisk i trybie życia. Zając wybiera płytkie nory, żyjąc na dużych powierzchniowo, otwartych przestrzeniach. Żeruje głównie nocą. Królik sam kopie norki i tunele. Nie oddala się od własnego legowiska. Żyje głównie na obrzeżach lasów, w parkach. Zamieszkuje tereny osłonięte, często w sąsiedztwie ludzi. Doskonałym przykładem są króliki żyjące dosłownie wewnątrz Muru Berlińskiego, których historię opowiada film „Królik po Berlińsku”. Króliki również żerują po zmroku.

Młode zające przychodzą na świat w pełni ukształtowane, gotowe do prowadzenia trybu życia rodziców.  Młode króliki natomiast, są głuche, nie widzą i nie są pokryte sierścią, będąc całkowicie zależnymi od swoich rodziców w pierwszym okresie życia. Dodatkowo, w przeciwieństwie do królików, zające są długodystansowcami, rozwijającymi dużą prędkość biegu, głównie dzięki tylnym kończynom, zwanymi skokami. Umożliwia to szybką ucieczkę przed drapieżnikami. W chwili zagrożenia króliki są w stanie uciekać na krótkich dystansach, głównie korzystając z osłon krzewów czy pagórków.

W skrócie…

  1. Pomimo przynależności do tej samej rodziny, nie jest to ten sam gatunek
  2. Różnią się wyglądem, trybem życia, zachowaniem, rozmnażaniem

3 Thoughts to “Różnica między królikiem a zającem”

  1. Ola

    czym ??????????????????

  2. Grzegorz

    A te rozmnażanie to jak inaczej 🙂

  3. smakosz

    smakuje podobnie

Leave a Comment