Różnice między Intel Core i5 a i7

intel-core-i5-i7

Sprawdź czym się różni Intel Core i5 od i7:

Należy zaznaczyć, iż pomimo różnic między samymi procesorami, wyróżnić można także dwa rodzaje wewnątrz tego samego typu. Chodzi tu o procesory stosowane w laptopach i komputerach stacjonarnych.

W Notebookach

Procesory Core i5 wykorzystywane w komputerach mobilnych to procesory dwurdzeniowe z 4 równoległymi wątkami. Wyposażone są w technologię Hyper Threading. Podobnie jak  procesory Core i7 mają zintegrowany rdzeń graficzny. Posiadają technologię Intel Turbo Boost Technology 2.0, choć jest ona mniej wydajna w porównaniu do Core i7. Pojemność pamięci podręcznej takiego procesora wynosi 3 MB. Procesor Core i7  może być procesorem czterordzeniowym oraz dwurdzeniowym. W obydwu przypadkach wyposażony jest bardzo wydajne tryby Turbo Boost 2.0. zwiększają one częstotliwość rdzeni. Zawsze posiadają technologię Hyper Threading, która zwiększa wydajność w zastosowaniach wielowątkowych. W przypadku procesorów czterordzeniowych, 8-wątkowych dostępne są wersje z 6 MB lub z 8 MB pamięci podręcznej . Procesory dwurdzeniowe posiadają  4 MB.

W komputerach stacjonarnych

Procesory Core i5 serii 2000 wykorzystywane w komputerach stacjonarnych wykorzystują ten sam rdzeń, co Core i7 ale  funkcja Hyper Threading jest nieaktywna. Są to jednostki czterordzeniowe i 4-wątkowe. Posiadają technologię Intel Turbo Boost Technology 2.0, choć jest ona mniej wydajna w porównaniu do Core i7. Procesor Core i7 jest zawsze czterordzeniowy i 8-wątkowy wyposażony w 8 MB pamięci podręcznej. Wyposażony jest w tryb Turbo Boost 2.0 wraz z  rdzeniem graficznym.

Podsumowując…

  1. Procesory Core i5 są czterordzeniowe, i7 mogą być dwu i czterordzeniowe
  2. W procesorach Core i7 technologia  Turbo Boost Technology 2.0 jest bardziej wydajna

6 komentarzy do “Różnice między Intel Core i5 a i7

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *