Różnice między Intel Core i5 a i7

intel-core-i5-i7

Sprawdź czym się różni Intel Core i5 od i7:

Należy zaznaczyć, iż pomimo różnic między samymi procesorami, wyróżnić można także dwa rodzaje wewnątrz tego samego typu. Chodzi tu o procesory stosowane w laptopach i komputerach stacjonarnych.

W Notebookach

Procesory Core i5 wykorzystywane w komputerach mobilnych to procesory dwurdzeniowe z 4 równoległymi wątkami. Wyposażone są w technologię Hyper Threading. Podobnie jak  procesory Core i7 mają zintegrowany rdzeń graficzny. Posiadają technologię Intel Turbo Boost Technology 2.0, choć jest ona mniej wydajna w porównaniu do Core i7. Pojemność pamięci podręcznej takiego procesora wynosi 3 MB. Procesor Core i7  może być procesorem czterordzeniowym oraz dwurdzeniowym. W obydwu przypadkach wyposażony jest bardzo wydajne tryby Turbo Boost 2.0. zwiększają one częstotliwość rdzeni. Zawsze posiadają technologię Hyper Threading, która zwiększa wydajność w zastosowaniach wielowątkowych. W przypadku procesorów czterordzeniowych, 8-wątkowych dostępne są wersje z 6 MB lub z 8 MB pamięci podręcznej . Procesory dwurdzeniowe posiadają  4 MB.

W komputerach stacjonarnych

Procesory Core i5 serii 2000 wykorzystywane w komputerach stacjonarnych wykorzystują ten sam rdzeń, co Core i7 ale  funkcja Hyper Threading jest nieaktywna. Są to jednostki czterordzeniowe i 4-wątkowe. Posiadają technologię Intel Turbo Boost Technology 2.0, choć jest ona mniej wydajna w porównaniu do Core i7. Procesor Core i7 jest zawsze czterordzeniowy i 8-wątkowy wyposażony w 8 MB pamięci podręcznej. Wyposażony jest w tryb Turbo Boost 2.0 wraz z  rdzeniem graficznym.

Podsumowując…

 1. Procesory Core i5 są czterordzeniowe, i7 mogą być dwu i czterordzeniowe
 2. W procesorach Core i7 technologia  Turbo Boost Technology 2.0 jest bardziej wydajna

5 Thoughts to “Różnice między Intel Core i5 a i7”

 1. Nemo

  Widzę sprzeczność:
  „Procesor Core i7 jest zawsze czterordzeniowy i 8-wątkowy wyposażony w 8 MB pamięci podręcznej.”
  A w podsumowaniu:
  Procesory Core i5 są czterordzeniowe, i7 mogą być dwu i czterordzeniowe

  1. Amlozek

   Powinno być odwrotnie to i może być 2 rdzeniowy

  2. Dawid

   Chodzi o wersję dla komputerów stacjonarnych
   Laptopy posiadają 2 lub 4 rdzenie

 2. maczy

  Dokładnie. Zauważyłem tę samą sprzeczność, co NEMO

 3. Laptop podręczny jeżeli mi zależy na długiej pracy baterii do głównie do Office, to rozumiem że procek i5 będzie lepszy niż i7.

Leave a Comment