Sprawdź czym się różni DVD+R od DVD-R:
Użytkownicy płyt DVD często zadają sobie to pytanie. Warto na wstępie zauważyć, że płyty DVD-R są starsze względem swoich następców, czyli płyt DVD+R. Co za tym idzie, płyty wykonane są w innej technologii i dają odmienne możliwości zapisu danych.
Jakie to możliwości?
Płyty DVD-R są wypalane od wewnątrz a DVD+R od zewnątrz. Jest to pierwsze różnica. Dla użytkownika jednak nie ma ten proces większego znaczenia. Bardziej liczą się efekty korzystania z owych płyt. Płyty DVD+R, w przeciwieństwie do DVD-R zapisywane są ze stałą prędkością w dowolnym miejscu płyty, co pozwala na szybszy zapis. Proces zapisu danych wygląda tak samo na obydwu rodzajach płyt. Płyty DVD+R lepiej nadają się do zapisu danych a DVD-R do zapisu materiałów video. W przypadku płyty DVD-R częstotliwość pofalowania ścieżki prowadzącej wynosi 140,60 kHz, a w przypadku DVD+R ta częstotliwość wynosi 817,14 kHz. Parametry DVD-R to 4,489MB 4,706,074,624 bajtów, czyli 4.383GB, a DVD+R to 4,483MB 4,700,372,992 bajtów, czyli 4.377GB, są zatem nieco wyższe. Różnią się też systemem sektorów na nienagranej płycie. DVD-R to pre-pit/modulacja częstotliwościowa, a DVD+R to ADIP/modulacja fazowa.
Standard DVD+R umożliwiają zapis 8,5 GB danych na dwóch warstwach dysku. Mimo tego, płyty te nie zostały oficjalnie zaakceptowane przez DVD Forum, choć obsługiwane są przez 90% odtwarzaczy DVD dostępnych na rynku.
- Płyty DVD+R są wypalane od zewnątrz, DVD-R od wewnątrz
- Płyty DVD+R zapisywane są ze stałą prędkością
- Płyty DVD+R w przeciwieństwie do DVD-R nie zostały oficjalnie zaakceptowane przez DVD Forum
Trzy punkty podsumowania i wszystkie niezgodne z prawdą.
Wszystko fajnie, tyle że na wikipedii już byłem.
wszystkie są wypalane od wewnątrz.
+1