Czym się różni cyfra od liczby? Sprawdź:
Otóż ma. Nie każdą cyfrę nazwiemy liczbą. Poza tym tak jak komórki są częścią tkanek tak cyfry są częścią liczb.
Jakie mamy cyfry?
Cyfr mamy 10. Oto one: 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Liczb mamy nieskończenie wiele. Dlaczego? Otóż liczba nazwiemy każdy wynik dodawania cyfr. Może on być jednocyfrowy (wtedy dalej mamy do czynienia z cyfrą, która jest jednocześnie liczbą) lub dwu i więcej cyfrowy. Np. 7+8 = 15.
„15” jest tu zatem liczbą i składa się z dwóch cyfr „1” oraz „5”. Liczba jest też 109637 i składa się z cyfr „1” „0” „9” „6” „3” „7”. Rzecz ma się identycznie w przypadku odejmowania. Może wówczas dojść do sytuacji, w której mamy do czynienie z liczbą ujemną, a którą wciąż możemy zapisać za pomocą pojedynczej cyfry poprzedzonej znakiem „-”. Dlatego liczb jest nieskończenie wiele, gdyż dowolny ciąg cyfr będzie w konsekwencji jakąś dowolną liczba.
A jakie liczby?
Liczby dzielimy na naturalne i na nienaturalne, dodatnie i ujemne. Zarówno cyfry jak i liczby mogą być parzyste (podzielne przez 2) jak i nieparzyste (niepodzielne przez 2) . Dodatkowo wyróżniamy liczby pierwsze, które podzielne są tylko przez 1 i przez siebie samą (np. liczba 3, która jest jednocześnie cyfrą).
- Cyfry to znaki matematyczne z zamkniętego zbioru od 0 do 9
- Liczby są zbiorem otwartym, jest ich nieskończenie wiele, są ciągiem cyfr
- Liczby są jedno, dwu i więcej cyfrowe
- Liczby to wynik dodawania odejmowania od siebie cyfr
- Podział na rodzaje jest większy wśród liczb niż wśród cyfr
Przykro mi pisać, ale jest tu wiele błędów. Nie polecam tego artykułu. Na przykład pomylone są pojęcia zamkniętości (co to znaczy?) i otwartości zbiorów ze skończonością i nieskończonością zbiorów. Ponadto liczba cyfr zależy od systemu pozycyjnego. Ponadto za pomocą dodawania i odejmowania cyfr nie otrzymamy liczby 1/2. Jest jeszcze więcej.
Zgodzę się z powyższym – do poprawki.
Jak to się odnosi do stwierdzenia, że:
Cyfra to umowny znak pisarski służący do zapisywania liczb
Cyfry to znaki graficzne służące do zapisywania liczb. Ich ilość zależy od systemu pozycyjnego i wynosi od dwóch w systemie binarnym przez osiem w systemie ósemkowym, dziesięć w dziesiętnym i szesnaście w szesnastkowym po dwadzieścia w dwudziestkowym. Możliwe jest stworzenie nieskończenie wiele systemów liczbowych pozycyjnych.
Cyfrowy może być np. kątomierz.https://www.tradelectra.pl/poziomica-cyfrowy-katomierz-elektroniczny-p-490.html