Różnice między ironią a sarkazmem

sarkazm-ironia

Sprawdź czym się różni sarkazm od ironii:

Bardzo wiele osób utożsamia ironię z sarkazmem, stosując te pojęcia wymiennie. Należy pamiętać jednak, że różnią się one od siebie i nie oznaczają dokładnie tego samego.
Często emocje, które nam towarzyszą, na przykład w rozmowie, maja upust w tym co mówimy do innych osób. Nasze emocje mogą być pozytywne lub negatywne (oczywiście też neutralne), podobnie jak język, który w danej sytuacji stosujemy.

Kwestia emocji

Sarkazm w odróżnieniu od ironii nie może nieść ze sobą ładunku pozytywnego. Nie znaczy to, że ironia jest pozytywnym komentarzem, jednak może takowym być. Sarkazm jest nacechowany złośliwością, zajadłością, złością, goryczą i wszystkim tym czego nie chcielibyśmy usłyszeć pod swoim adresem. Ironia również może być złośliwa, ale także dowcipna czy humorystyczna. Nie musi mieć na celu „dopiekania” rozmówcy a jedynie żartobliwe podsumowanie jakiejś cechy czy postawy.  Angielskie powiedzenie ukute przez Oscara Wilde’a mówi, że sarkazm jest najniższą formą dowcipu, za to najbardziej inteligentną. Jest w tym trochę racji. Skuteczne stosowanie zarówno sarkazmu jak i ironii wymaga błyskawicznych reakcji i kojarzenia faktów. Sarkazm raczej sprawi przykrość rozmówcy, ironia może go rozbawić, mimo iż również jest obiektem kpin czy żartów.

Podsumowując…

 1. Sarkazm jest złośliwością, gorzkim prztykiem wobec jakiejś cechy
 2. Ironia bywa uszczypliwa, opiera się na zamierzonej niezgodności (lekki sarkazm)

15 Thoughts to “Różnice między ironią a sarkazmem”

 1. http://figury.net.pl/slownik/ironia vs http://figury.net.pl/slownik/sarkazm
  Można powiedzieć, że sarkazm to inaczej przerysowana i kąśliwa ironia

 2. blckdpn7

  kto to napisal i czy ten ktos wydal jakas ksiazke
  bardzo przyjazna forma tresci!!

  1. ja

   czy to była ironia?

    1. Sory ze po 2 latach odpisałem ale ten komentarz ma pięć lat i trochę musialo minąć nim zapomne czym się różnią zeby tu przyjsc 2 raz

    2. Bystry jesteś, to był sarkazm a prawdziwa odp na toje pytanie to nie idioto nie bierz wszystko jako ironie czy sarkazm debilu naucz sie ze mozna uzywac slow normalnie dzieciaczku i cytując Bedoesa: „jebany debilu weź się zabij wreszcie”.

     1. Piotr

      Ani sarkazm, ani ironia nie pomoże, jeśli nie umiesz wyrazić myśli w zrozumiały sposób! Przecinki! Kropki!

 3. Zenon

  Podsumowując… pisanie o różnicy między sarkazmem a ironią i nie poparcie tego konkretnymi przykładami sarkazmu oraz ironii jest o kant dupy potłuc

  1. Filip

   Widocznie autor tekstu liczył na inteligencję czytelników. Cóż za niezręczność z jego strony!

   1. janek

    kurde! czy to sarkazm czy ironia była?

    1. eM

     Sarkazm, ta wypowiedź jest zdecydowanie negatywnie naładowana, z nutą wyższości nad wszystkimi, zastanawiam się tylko czego nieprzeciętny Filip szukał w tym artykule…
     Dla mnie klasyfikacja tych dwóch pojęć przedstawia się z grubsza tak:
     ironii używam wobec przyjaciół, sarkazmu wobec wrogów.

     1. No niedokładnie trochę się ci przedstawia, bardziej celne było by trochę dziecinne określenie, że: sarkazm używasz gdy chcesz komuś dokuczyć a ironię gdy chcesz kogoś rozbawić (lub powiedzieć coś neutralnego/coś co nie wywoła emocji)

 4. Urszula

  Sarkazm najgorszy rodzaj ironi krzywdzi ludz robi przyjrosc najblizszym

 5. Ruppert

  No przecież sarkazm to sarkazm, a ironia to ironia! Tak zawsze było. I to wszystko w tym temacie.

 6. nomen-omen

  Przepraszam, ale oooo so chodzi?
  Pytałem jaka jest różnica między „odbąknąć” a „odburknąć”

Leave a Comment