Różnice między ironią a sarkazmem

sarkazm-ironia

Sprawdź czym się różni sarkazm od ironii:

Bardzo wiele osób utożsamia ironię z sarkazmem, stosując te pojęcia wymiennie. Należy pamiętać jednak, że różnią się one od siebie i nie oznaczają dokładnie tego samego.
Często emocje, które nam towarzyszą, na przykład w rozmowie, maja upust w tym co mówimy do innych osób. Nasze emocje mogą być pozytywne lub negatywne (oczywiście też neutralne), podobnie jak język, który w danej sytuacji stosujemy.

Kwestia emocji

Sarkazm w odróżnieniu od ironii nie może nieść ze sobą ładunku pozytywnego. Nie znaczy to, że ironia jest pozytywnym komentarzem, jednak może takowym być. Sarkazm jest nacechowany złośliwością, zajadłością, złością, goryczą i wszystkim tym czego nie chcielibyśmy usłyszeć pod swoim adresem. Ironia również może być złośliwa, ale także dowcipna czy humorystyczna. Nie musi mieć na celu „dopiekania” rozmówcy a jedynie żartobliwe podsumowanie jakiejś cechy czy postawy.  Angielskie powiedzenie ukute przez Oscara Wilde’a mówi, że sarkazm jest najniższą formą dowcipu, za to najbardziej inteligentną. Jest w tym trochę racji. Skuteczne stosowanie zarówno sarkazmu jak i ironii wymaga błyskawicznych reakcji i kojarzenia faktów. Sarkazm raczej sprawi przykrość rozmówcy, ironia może go rozbawić, mimo iż również jest obiektem kpin czy żartów.

Podsumowując…

  1. Sarkazm jest złośliwością, gorzkim prztykiem wobec jakiejś cechy
  2. Ironia bywa uszczypliwa, opiera się na zamierzonej niezgodności (lekki sarkazm)