Różnice między grafiką wektorowa a bitmapową

bitmapa-wektor

Zastosowanie typów grafik

Skalę obiektów wykonanych w grafice wektorowej można powiększać lub zmieniać bez uszczerbku na jakości. Obraz taki może być wyświetlany w maksymalnej dla nośnika rozdzielczości. Obracanie obrazu nie zniekształca go, powodując pogarszanie go.  W przypadku grafiki wektorowej jakość obrazu zależy od dokładności opisywania obrazu przez prymitywy. Wykorzystując edytory graficzne dla grafiki wektorowej można edytować parametry i różne cechy obrazu, a także dokonywać przekształceń w samych obiektach składowych. Możliwe jest rozciąganie, przesunięcia, pochylanie czy obracanie obrazu. Zawiera ona kształty zbudowane z krzywych wypełnionych kolorami. Najlepiej nadaje się do tworzenia logo, wizytówek czy bilbordów. Z pliku wykonanego w w technice wektorowej można łatwo uzyskać plik bitowy. Zabieg ten nie jest łatwy, a czasami niemożliwy w odwrotnym kierunku.

Bitmapa 

Bitmapa nazywana też mapą bitową to obraz wykonany w grafice rastrowej, w którym zapisany jest kolor (wartość) każdego z pikseli.  Najpopularniejsze formaty bitmapowe  to bmp, gif, jpeg.
Plik bitowy to obszar składający się z pikseli, małych kwadracików, wypełnionych kolorami. Na każdy obraz składają się tysiące takich kwadracików, widoczne są one w dużym powiększeniu obiektu. W takim formacie zapisywane są na przykład wszystkie fotografie. Bitmapa powstaje zatem z wykorzystaniem grafiki rastrowej. Grafika rastrowa stosuje wyświetlanie obrazu wykorzystując poziomo – pionową siatkę pokolorowanych pikseli na urządzeniu, na którym jest prezentowana (monitor, drukarka).

Podsumowując…

  1. Bitmapa jest obrazem wykonanym w technice rastrowej
  2. Grafika wektorowa wykorzystuje elementy zwane prymitywami
  3. Grafikę bitową wykorzystuje się do zapisywania fotografii

2 Thoughts to “Różnice między grafiką wektorowa a bitmapową”

Leave a Comment